Wesele Krzczonowskie. Nowe życie dawnych zwyczajów weselnych na Lubelszczyźnie

Stowarzyszenie Anthill oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Krzczonów „Sołtysy” serdecznie zapraszają na „Wesele krzczonowskie”. Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia 2023 roku we wsi Krzczonów (Agroturystyka Lipniak 8).

Wesele Krzczonowskie to inicjatywa edukacyjno-animacyjna oparta o tradycje weselne wsi Krzczonów w województwie lubelskim. Będzie to również Dzień Stroju Krzczonowskiego, a działania obejmą szereg pokazów, warsztatów, wystaw czy pokazu filmowego. W ramach wydarzenia zorganizowano potańcówkę, gdzie zagra Kapela Tęgie Chłopy oraz Kapela Ludowa z Gościeradowa.

Działania warsztatowe skierowane są przede wszystkim do społeczności lokalnej, czego celem jest utrwalanie jej tożsamości i dumy z przynależności do miejsca i obszaru kulturowego. W ramach wydarzeń – 15 sierpnia odbędzie się Święto wsi, tzw. potańcówka – event skierowany do szerszej publiczności w duchu gościnności i polskiej tradycji. Podsumowaniem licznych działań będzie barwna publikacja bogata w materiał wizualny i teksty przygotowane przez etnologów i badaczy różnych aspektów kultury lokalnej – mówi Barbara Wybacz, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia ze Stowarzyszenia Anthill.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.anthill.com.pl