Warsztaty wielkanocne w Akademii Sztuki Ludowej 2013

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową. Tegoroczne spotkania rozpoczniemy 4 marca od warsztatów wielkanocnych. Po raz kolejny uczestnicy pod okiem utalentowanych twórczyń z różnych regionów etnograficznych kraju będą mogli wykonać palmy i pisanki.

4-5 marcaWIESŁAWA WOJDA (pisanki łowickie)

Wiesława Wojda jest wycinankarką ludową regionu łowickiego. Wykonuje wielobarwne i misterne wycinanki oraz pisanki oklejane tradycyjnymi łowickimi wzorami. Swoją twórczością kontynuuje i propaguje tradycje wycinankarskie regionu łowickiego. Pani Wiesława prowadzi również działalność edukacyjną, ucząc sztuki wycinankarstwa młode pokolenia miłośników rękodzieła ludowego.

6-7 marca – HALINA WITKOWSKA (pisanki kurpiowskie oklejane sitowiem)

Halina Witkowska to utalentowana twórczyni z kurpiowskiej Puszczy Białej. Artystka promuje swój rodzimy region nie tylko poprzez strój, ale także opowiadając o kurpiowskich potrawach regionalnych i prezentując różne wytwory sztuki ludowej – palmy, pisanki, kwiaty, koronki i hafty. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać pisanki oklejane sitowiem i muliną.

11-12 marca – BOGUMIŁA WÓJCIK (pisanki lubelskie)

Bogumiła Wójcik obecnie mieszka w Olszance niedaleko Krzczonowa. Od dzieciństwa fascynowała się zdobieniem pisanek. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich swoim pisankom nadaje niepowtarzalny charakter wyróżniający je od innych. Wykonuje pisanki techniką batikową rysując woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki. Twórczyni bierze udział w konkursach i wystawach zdobywając wiele nagród. Chętnie prowadzi warsztaty pisankarskie dla dzieci i młodzieży. Jej praca twórcza i działalność artystyczna świadczą o niezwykłej wrażliwości na tradycję swojego regionu.

13-14 marcaELŻBIETA POKORA (pisanki opoczyńskie)

Elżbieta Pokora-Domańska wychowywała się w rodzinie twórców ludowych. Zajmuje się plastyką obrzędową, haftem i koronką, wykonuje także wycinanki opoczyńskie.

Posiada wiele dyplomów, a najważniejszym jak sama mówi jest dyplom zdobyty za I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na pisanki i palmy wielkanocne z 1987 r. w Lublinie. Twórczyni opowie i zaprezentuje tradycyjne opoczyńskie wzory umieszczane na jajkach.

19-20 marcaWIESŁAWA KUCHARZYK (palmy lubelskie)

Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Jej palmy to różnorodne kompozycje z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Obok tradycyjnych form twórczyni każdego roku wzbogaca swoją ofertę. Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się palmy przypominające wielkanocne zwierzątka.

21-22 marca – Jadwiga Niedźwiedzka (palmy kurpiowskie Puszcza Zielona)

Jadwiga Niedźwiedzka pochodzi z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Wraz z córką Joanną wykonuje palmy zrobione z bibułkowych kwiatów, a także inne artefakty plastyki zdobniczej i obrzędowej charakterystyczne dla tego regionu – pisanki, wycinanki i in. Kurpiowskie palmy są wielobarwne, a ich formy zależą od wykorzystanych wzorów kwiatowych. Spotkanie z twórczyniami będzie te okazją do poznania bogatych i ciekawych tradycji tego regionu.

Warsztaty dla grup zorganizowanych:

Godz. 8.30-9.30; 10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.30-14.30

Opłata: 5,00/osoba

Warsztaty dla osób indywidualnych:

4 marca (pisanki łowickie)
13 marca (pisanki opoczyńskie)
21 marca (palmy kurpiowskie)

Godz. 16.30-18.30
Opłata: 15 zł/osoba

Uwaga: Warsztaty dla osób indywidualnych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 4 osoby.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

TESTTT