Specjalny koncert Jacka Hałasa w radiowej Dwójce

Jacek Hałas, fot. materiał nadesłany

Jacek Hałas
fot. materiał nadesłany

13 lutego, w Międzynarodowym Dniu Radia, który w tym roku przypada w Środę Popielcową, Program 2 zaprasza do Studia im. Władysława Szpilmana na wyjątkowy występ Jacka Hałasa – lirnika i śpiewaka. Początek o godz. 18.00, transmisja na antenie i stronie internetowej radiowej Dwójki.

Artysta wystąpi z repertuarem wskrzeszającym starodawne pieśni dziadów, żebraków, lirników, którzy wędrując po terenach dawnej Rzeczypospolitej śpiewali o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych czy opowieści o rozmaitych tragicznych zdarzeniach (wojnach, pożarach, epidemiach, morderstwach itp.).

Bogaty i zróżnicowany repertuar pieśniowy dziadów charakteryzował się tym, iż funkcjonujące w nim teksty posiadały swoistą wymowę religijną. W obrazowy sposób ukazywały ogólnoludzkie prawdy, jednocześnie przypominając o wynikających z nich zasadach moralnych.

Rozważania te, trwające przez setki lat na bezdrożach Europy, nabrały wyrazistej i pięknej formy, do dzisiejszego dnia zadziwiającej kunsztem i bogactwem wyobraźni. Niestety większość repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika – przepadła w odmętach dziejów, wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach.

Jacek Hałas – absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant, śpiewak, tancerz, niespokojny duch. Współtwórca interesujących formacji muzycznych (Reportaż, Bractwo Ubogich, Muzykanci, Ket Jo Barat, Lautari, Kwartet Wiejski, Nomadzi Kultury), projektów artystycznych (Poznański Dom Tańca, Tikkun, the Book) oraz teatralnych (Teatr Cinema, Teatr Strefa Ciszy, Schola Węgajty).

Od wielu lat eksploruje różne dziedziny sztuki tradycyjnej – śpiew, taniec, muzykę instrumentalną i rzemiosło – docierając do nielicznych śladów tego zapomnianego bogactwa. Łącząc doświadczenie z wyobraźnią, oraz praktykując grę na lirze korbowej – archaicznym strunowym instrumencie wschodnioeuropejskich wędrowców – stworzył na tej bazie nową, artystyczną formę dziadowskiej sztuki.

Laureat II nagrody w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2007 za solową płytę pt. "Zegar bije". Bohater filmu dokumentalnego "Tu jest wszystko" w reżyserii D. Gajewskiego (2001 r.).

Program 2 zaprasza do wysłuchania i obejrzenia koncertu – transmisja wideo na stronie www.polskieradio.pl/dwojka.

TESTTT