Warsztat, materia, dźwięk. Wystawa V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na otwarcie wystawy instrumentów wraz z uroczystym rozdaniem nagród przyznanych w V Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych, 9 grudnia 2016 r. o godzinie 17.00 w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka – występy laureatów, którzy zagrają na wykonywanych przez siebie instrumentach. Będą to m.in. Tomasz Kiciński z kapelą dudziarską z Wielkopolski, Mateusz Raszewski w trio z basami kaliskimi prezentującym muzykę znad Prosny i Piotr Majerczyk z kapelą podhalańską.

Konkurs na budowę polskich ludowych instrumentów i narzędzi muzycznych to jedno z najważniejszych działań Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Dzięki temu przedsięwzięciu Muzeum pozostaje w stałej relacji z twórcami budującymi instrumenty dzisiaj i poszerza swoją kolekcję o nowe eksponaty. I edycja konkursu odbyła się w 1985 r.

Prace przygotowawcze do organizacji V edycji rozpoczęły się już w 2015 jubileuszowym roku 40-lecia działalności Muzeum – w czasie jego wizualnych i organizacyjnych przeobrażeń, czasie tworzenia i udostępniania ekspozycji stałej w nowej aranżacji, w zrewitalizowanej siedzibie Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów.

Posiedzenie Jury Konkursowego złożonego z wybitnych etnomuzykologów i znawców instrumentów ludowych odbyło się 5 października. Wyłoniono laureatów spośród 38 uczestników z 9 województw, którzy zgłosili łącznie 144 instrumenty i narzędzia muzyczne. Szczególną aktywnością wykazali się budowniczy z Mazowsza, Wielkopolski i południowych terenów Polski.

fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Na wystawie będzie okazja by zobaczyć zróżnicowane instrumentarium: od kilkumetrowych trombit po małe gliniane gwizdki; prawie wszystkie rodzaje dud polskich; instrumenty strunowe: skrzypce, basy, liry korbowe; intrygujące regionalne mazanki, złóbcoki, burczybas, surdynkę i oktawkę; przegląd bębnów, harmonię, a nawet wywodzący się z kultury wschodu rebek.

Organizacja V Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych możliwa była dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Konkurs odbył się przy współpracy z Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie i Stowarzyszeniem Twórców Ludowych Zarząd Główny w Lublinie.

Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie do końca marca 2016 roku.

* fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu