Warszawa. Otwarcie wystawy „Etnogadżet – pamiątka z muzeum”

5 maja 2009 godz. 18.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Etnogadżet – pamiątka z muzeum. Na wernisażu grupa Massmix zaprezentuje swój paramalarski, kolektywny projekt artystyczny Etnomassmix.

Wystawa jest efektem zorganizowanego wcześniej konkursu. Zorganizowany został on wspólnie przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Miał na celu stworzenie nowoczesnego gadżetu, który mógłby stać się pamiątką z Muzeum Etnograficznego. Przedmiot ten miał łączyć w sobie tradycyjne elementy i wzory zaczerpnięte z polskiej, europejskiej bądź pozaeuropejskiej sztuki ludowej ze współczesną formą.

Przez cały semestr akademicki studenci z Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP brali udział w warsztatach organizowanych przez Państwowe Muzeum Etnograficzne, poznając jego różnorodne i bogate zbiory.

Dzięki temu powstało ponad 48 projektów etnogadżetów. Niektóre z nich są odzwierciedleniem najnowszych trendów światowego wzornictwa inspirowanych wzorami tradycyjnych kultur, inne odwołują się do ludowych form ukazując ich współczesne oblicze. Spośród prac wykonanych przez studentów, komisja wyłoniła trzynastu laureatów.

Na wernisażu wystawy grupa Massmix zainicjuje swój kolektywny Projekt Artystyczny. Stworzy rdzeń z etno elementów wyciętych z folii samoprzylepnej. Punkt kulminacyjny projektu Etnomassmix nastąpi podczas Nocy Muzeów (16-17 maja). Wtedy każdy ze zwiedzających będzie mógł dokleić swój fragment do stworzonego wcześniej rdzenia, wykorzystując etno vlepki specjalnie przygotowane na tę okazję.

5 maja 2009, godz.18.00
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1,00-056 Warszawa

Źródło: news.o.pl/PME

TESTTT