W Lublinie twórcy ludowi uczą jak robić tradycyjne ozdoby choinkowe

W siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie trwają warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych. O świątecznej odsłonie edukacyjnego projektu Akademia Sztuki Ludowej rozmawiamy z Katarzyną Kraczoń – pomysłodawczynią i koordynatorką warsztatów.

Akademia Sztuki Ludowej to jeden z kilku projektów edukacyjnych realizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Co to za projekt?

Akademia Sztuki Ludowej to całoroczny cykl warsztatów połączony z prelekcjami, spotkaniami i wystawami. Uczestnicy mają okazję poznać regionalne wzory i formy tradycyjnych wyrobów z różnych dziedzin sztuki ludowej, a następnie umiejętnie wykorzystywać je we współczesnych przejawach życia codziennego. Ważne jest to, że warsztaty prowadzone są przez twórców ludowych z różnych regionów Polski, należących do naszego Stowarzyszenia. W tym roku mamy już dziewiątą edycję projektu Akademia Sztuki Ludowej. W tej chwili, przed świętami Bożego Narodzenia mamy ostatni w tym roku cykl warsztatów, poświęconych wykonywaniu ozdób choinkowych  z zaznaczeniem, że są to ozdoby tradycyjne, które wykonują głównie dzieci i młodzież pod okiem naszych twórców ludowych.

Co w tym roku przygotowaliście dla uczestników?

W tym roku mamy wyjątkową ofertę. Warsztaty trwać będą dwa tygodnie. Zaprosiliśmy na nie głównie twórców ludowych z Lubelszczyzny, aczkolwiek warsztaty otworzyła pani Maria Ciechańska z Łodzi, która uczyła naszych uczestników jak wykonać tradycyjne łowickie ozdoby w postaci wielokolorowych ptaszków ozdabianych elementami wycinanki łowickiej.

Kolejne warsztaty poprowadzą twórcy z Lubelszczyzny. W śród nich jest Michał Kowalik, który pokazywać będzie jak wykonać światy – dawne ozdoby wykonane z kolorowego opłatka. Liczymy, że będzie to duża atrakcja dla dzieci, które zapewne takich ozdób jeszcze nie znają i do tej pory nie widziały.

Pani Iwona Barecka wykona z dziećmi kalinki kuliste ozdoby przypominające światy, ale będą to ozdoby wykonane z bibuły. Tradycyjnie już naszym gościem jest Wiesława Kucharzyk, twórczyni z pod Lubartowa, która od lat gości w naszej Galerii i bardzo ciekawe warsztaty wykonywania ozdób ze słomy. Dzieci wykonują przede wszystkim gwiazdki, aniołki. Na zakończenie warsztatów w Galerii Sztuki Ludowej STL pojawią się państwo Małgorzata i Tomasz Krajewscy, małżeństwo twórców ludowych, którzy wspólnie z uczestnikami wykonają kryształki. Będą to takie dosyć trudne ozdoby, które są wykonane ze słomy w połączeniu z papierem.

Do kogo skierowane są warsztaty?

W warsztatach bożonarodzeniowych uczestniczą dzieci w bardzo dużym przedziale wiekowym. Są przedszkolaki, dla których udział w warsztatach jest wielką radością i formą zabawy, ale też zdobywania wiedzy. Głównymi uczestnikami są jednak dzieci ze szkół podstawowych, ale są też gimnazjaliści, młodzież starsza i studenci co nas bardzo cieszy. Dzięki temu ta tradycja jest ciągle żywa.

O czym jeszcze dowiadują się uczestnicy, czy tylko uczą się wykonywania ozdób?

Warsztaty są nie tylko formą pracy manualnej, tzn. uczestnicy nie tylko wykonują ozdoby, ale naszym celem jest też przekazywanie wiedzy im na temat tradycji bożonarodzeniowych, świątecznych. Opowiadamy skąd przywędrowała do Polski choinka, pokazujemy jak wygląda podłaźniczka, a także przypominamy dawne zwyczaje, np. przynoszenie króla do izby, rozsypywanie słomy czy chociażby tradycje kolędnicze – bardzo bogaty zwyczaj w Polsce.

Czy dzieci i młodzież znają takie tradycje i zwyczaje?

Muszę powiedzieć, że te informacje są dla nich coraz bardziej egzotyczne, stąd też ogromna potrzeba organizowania tego typu spotkań.

Warsztaty potrwają do 14 grudnia br. Dofinansowano przez Urząd Miasta Lublin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.