Archiwalne zdjęcia z Muzeum Etnograficznego w Poznaniu w kolorze. Zobaczcie, jak wyglądają niektóre z nich!

„Czarno na białym w kolorze” to tytuł nowej wystawy prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu. Pokazano na niej, po raz pierwszy w wersji kolorowej, 50 najstarszych fotografii ze zbiorów muzeum, przedstawiających mieszkańców wsi i miasteczek m.in. podczas dawnych wesel czy dożynek. Niektóre z nich, dzięki uprzejmości autorki wystawy Iwony Rosińskiej, możemy zobaczyć na naszym portalu.

Prezentowane fotografie pochodzące z różnych regionów Polski, są ściśle związane z profilem muzeum i przedstawiają ludzi uwiecznionych najczęściej podczas wesel, dożynek, procesji i innych ważnych „odświętnych” oraz ważnych chwil. Wśród tego zbioru znajdują się również zdjęcia wykonane w ówczesnych atelier w Poznaniu i okolicznych miastach.

Na wystawie zobaczyć można zarówno czarno-białe archiwalne zdjęcia jak i ich pokolorowane i powiększone wersje.

„Fotografie te, nie zostały wcześniej zrekonstruowane, ani wyretuszowane. Nie naprawiono ich pęknięć, załamań, uszkodzeń; pozostawiono wszelkie ślady ich wcześniejszego życia oraz oryginalne wady techniczne. Nie odmłodzono nich i nie oprawiono w żadne ramy. Zdjęcia zostały zdygitalizowane i poddane koloryzacji cyfrowej; czarno-białym fotografiom nadano kolory prawdopodobne i zgodne z kolorami występującymi w danym czasie i danym miejscu” – wyjaśnia Iwona Rosińska, kuratorka i autorka koncepcji wystawy.

Fragment ekspozycji „Czarno na białym w kolorze”, fot. Joanna Lewandowska

Fragment ekspozycji „Czarno na białym w kolorze”, fot. Joanna Lewandowska

Niedoskonałość każdej fotografii (zarówno archiwalnej jak i współczesnej) polega na tym, że przedstawia ona zaledwie odbicia autentycznych osób i przedmiotów. Mimo tego, że żadne zdjęcie nie odwzoruje idealnie prawdziwych kolorów sfotografowanych ludzi i ich rzeczy, pokolorowanie czarno-białych zdjęć urealnia przedstawioną na nich historię, aktualizuje przeszłość, stwarza z nich dokument bliższy prawdzie, ukazujący ewidentnie i namacalnie, czarno na białym świat widziany przez ludzi żyjących ówcześnie.

Zdaniem Iwony Rosińskiej fotografiom archiwalnym często towarzyszy tajemnica. Tak jest w przypadku zdjęć prezentowanych na ekspozycji w poznańskim Muzeum Etnograficznym. Większość z nich jest zagadką – nie znany jest ich autor, miejsca wykonania, ani nie wiemy nic o osobach, które przedstawiają.

„Dzisiejsze, kolorowe upublicznienie dawnej fotografii, umożliwia odkrywanie na nich znajomych twarzy, sytuacji i miejsc oraz zachęca do dzielenia się swoimi uwagami i odkryciami. Zapraszamy do własnej interpretacji oglądanych zdjęć, do tworzenia swoich wspomnień, porównań, snucia refleksji, a przede wszystkim zachęcamy do przeglądania się w odbiciach minionego ale zawsze przecież barwnego świata” – dodaje Iwona Rosińska.

Fragment ekspozycji „Czarno na białym w kolorze”, fot. Joanna Lewandowska

Fragment ekspozycji „Czarno na białym w kolorze”, fot. Joanna Lewandowska

Koloryzacja cyfrowa fotografii archiwalnych wykonana została przez Fotokopernik w Poznaniu oraz Martę Łukasiewicz i Maciej Koca. Ekspozycję zaaranżowała Joanna Lewandowska. Wystawa prezentowana będzie do 30 czerwca 2019 roku.

Wystawa „Czarno na białym w kolorze”
24 listopada 2018 – 30 czerwca 2019
Muzeum Etnograficznego w Poznaniu