W Kuźni Kurpiowskiej zakończyły się kilkumiesięczne warsztaty hafciarskie

Dobiegły końca warsztaty hafciarskie realizowane w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie w ramach projektu „Zielko – warsztaty haftu kurpiowskiego” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Od kwietnia przez siedem miesięcy 12 uczestniczek warsztatów spotykało się na zajęciach prowadzonych przez naszego„mistrza tradycji” panią Halinę Witkowską i poznawało tajniki jednej z najstarszych w dziejach technik, rzemiosła artystycznego. Dzięki miłej atmosferze, indywidualnemu podejściu i profesjonalnemu prowadzeniu, uczestniczki poznały nie tylko podstawowe ściegi, ale również bogate motywy zdobnicze haftu Puszczy Białej. Miały okazję samodzielnie wykonać tradycyjne ozdoby pasmanteryjne zwane „strojem” oraz zapoznać się z metodami uzupełniania i renowacji strojów ludowych głównie w odniesieni do haftu i ozdób koralikowych.

Wszystkie zdobyte na warsztatach umiejętności uczestniczki wykorzystają we własnych projektach tradycyjnych i nowoczesnych, których próbki mogliśmy podziwiać podczas zakończenia projektu.

27 października 2019 r. spotkaliśmy się w Kuźni Kurpiowskiej aby w przemiłym gronie uczestników warsztatów i gości zaproszonych, wręczyć certyfikaty ukończenia warsztatów. Nasze spotkanie uświetnił występ muzyków z Puszczy Białej – dwóch harmonistów – Jerzego Święcha i Henryka Borka oraz śpiewaczki ludowej Zofii Święch.

fot. M. Ddziełak

fot. M. Ddziełak

Wśród gości obecni byli: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, Gminy Zatory, lokalne media oraz sympatycy Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”. W trakcie spotkania można było skosztować potraw tradycyjnej kuchni kurpiowskiej porozmawiać w przemiłym gronie, potańczyć i posłuchać dźwięków harmonii pedałowej.

Projekt „Zielko – warsztaty haftu kurpiowskiego” realizowanego przez Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” w partnerstwie z Muzeum Regionalnym w Pułtusku. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Mistrz Tradycji”.

kuznia-kurpiowska2

Tekst: Sylwia Słojkowska-Affelska