VII Ogólnopolski Konkurs Malarstwa na Szkle „Godnie Święta”

Malarstwo na szkle, wyk. Marta Walczak-Stasiowska, fot. Paweł Onochin

Malarstwo na szkle
wyk. Marta Walczak-Stasiowska
fot. Paweł Onochin

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza do wzięcia udziału w 7. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle „Godnie Święta”.

Głównym tematem konkursu są Godnie Święta czyli święta Bożego Narodzenia, które w przeszłości, w tradycyjnej kulturze ludowej, zwano Godami, Godnimi lub Godnymi Świętami.

Okres ten, który rozpoczynała Wigilia, a zamykało święto Trzech Króli, wyróżniał się spośród innych świąt dorocz-nych bogactwem obrzędów, zwyczajów, zabiegów oraz praktyk o charakterze magicznym. I właśnie o przeżywaniu tych świąt mają opowiadać prace obrazy na szkle malowane przez uczestników konkursu.

Organizatorzy chcieliby, aby obok typowych tematów związanych z Bożym Narodzeniem twórcy pokazali mało znane sceny, np. biblijne proroctwo Izajasza i Ezechiela, którzy zapowiadali przyjście Mesjasza na świat.

Liczymy też na przedstawienia wigilijnej wieczerzy z towarzyszącymi jej zwyczajami i rytualnymi zachowaniami, np.: ubieraniem drzewka bożonarodzeniowego, przygotowywaniem potraw wigilijnych, kreśleniem krzyżyków białą kredą na drzewach, aby przyniosły bogate zbiory, wspólnym łamaniem się opłatkiem, wróżbami po wieczerzy wigilijnej – zachęcają organizatorzy.

W drugi dzień świąt, czyli w św. Szczepana, święcono w kościołach owies, którym następnie obsypywano wychodzących ze świątyń ludzi. W tym dniu po wsiach zaczynali chodzić kolędnicy (z szopką, gwiazdą, kozą, turoniem…), którzy w zależności od regionu kolędowali do święta Trzech Króli, niekiedy do Matki Bożej Gromnicznej, a nawet jeszcze dłużej.

Organizatorów jednak ze względu na tytuł konkursu, interesuje okres, który zamyka święto przypadające 6 stycznia, czyli Trzech Króli.

Niech te oraz inne tematy związane z Godnimi Świętami staną się dla Państwa inspiracją w dalszych poszukiwaniach i twórczych rozwiązaniach.
Liczymy przy tym na to, że uczestnicy konkursu będą nawiązywali do tradycyjnej ludowej estetyki, a zwłaszcza że w swoich pracach będą preferowali charakterystyczne dla danego regionu etnograficznego cechy ornamentyki i kolorystyki.

Konkurs adresowany jest do osób dorosłych. Prace należy składać do 25 października 2010 roku.

Zbigniew Micherdziński oraz Monika Teśluk Regionalny Ośrodek Kultury, ul. 1 Maja 8, 43-300 Bielsko-Biała, tel. 33 822-05-93, 33 812-69-08, 33 812-33-33.

wiecej.gif Regulamin i karta zgłoszenia