Tradycje muzyczne – nowy blog Instytutu Muzyki i Tańca

Powstał nowy blog Instytutu Muzyki i Tańca – Tradycje muzyczne, poświęcony muzyce związanej z polską obrzędowością doroczną, a także wszelkim innym przejawom występowania muzyki tradycyjnej w kulturze, sztuce i społeczeństwie.

Czy warto sięgać do Kolberga? Czy muzyka polska uzależnia? O tych i podobnych zagadnieniach będzie chciała opowiadać redaktorka blogu Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, związana z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Zbiory Fonograficzne).

Jak pisze autorka na stronie „W tradycyjnych społecznościach muzyka towarzyszyła człowiekowi w najistotniejszych momentach jego życia, łagodziła trudy pracy, pozwalała na chwilę wytchnienia i zabawy. Pomagała także, jako ważny element licznych obrzędów, wytłumaczyć, zrozumieć i oswoić świat. Tradycje zmieniają się, a czasem niestety także zanikają. Blog nie ma aspiracji do bycia encyklopedycznym ujęciem całości zjawisk folkloru od A do Ż (od apokopy do Żandarów), ale chce przybliżać piękno, siłę, różnorodność i znaczenie wybranych obrzędów, zwyczajów i zachowań muzycznych, inspirując czytelnika do własnych poszukiwań.”

www.blog.tradycjemuzyczne.akademiakolberga.pl

Źródło: IMiT