Akademia Sztuki Ludowej 2017. Warsztaty wielkanocne

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl spotkań z tradycyjną sztuką ludową. Tegoroczne spotkania rozpoczną się od warsztatów wielkanocnych. Po raz kolejny uczestnicy pod okiem utalentowanych twórczyń z różnych regionów etnograficznych kraju będą mogli wykonać palmy i pisanki.

Program warsztatów dla grup zorganizowanych:

20-21 marca KRYSTYNA CIEŚLUK (pisanki podlaskie – technika batikowa szpilkowa)*

Krystyna Cieśluk jest obecnie najstarszą stażem twórczym pisankarką w Lipsku. Jest artystką wszechstronną, prowadzi warsztaty z zakresu wykonywania: pisanek (techniką batikową), wycinanek (firankowych i tradycyjnych), koronek szydełkowych („zęby” do ręczników i obrusów, serwetki), haftów krzyżykowych, serwet i serwetek robionych na drutach, pająków ze słomy oraz kwiatów bibułkowych. Podczas warsztatów uczestnicy poznają charakterystyczną dla Podlasia technikę szpilkową, polegającą na nakładaniu gorącego wosku na wydmuszkę za pomocą specjalnego lejka.

23-24 marca BOGUMIŁA WÓJCIK (pisanki lubelskie – technika batikowa)*

Bogumiła Wójcik obecnie mieszka w Olszance niedaleko Krzczonowa. Od dzieciństwa fascynowała się zdobieniem pisanek. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich, swoim pisankom nadaje niepowtarzalny charakter wyróżniający je od innych. Wykonuje pisanki techniką batikową, rysując woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki. Twórczyni chętnie prowadzi warsztaty pisankarskie dla dzieci i młodzieży. Jej praca twórcza i działalność artystyczna świadczą o niezwykłej wrażliwości na tradycję regionu.

27-28 marca WANDA RACIA (pisanki zalipiańskie – technika malowania)

Wanda Racia jest twórczynią ludową, która kultywuje zalipiańską tradycję malowania motywów kwiatowych, pracuje jako opiekun, przewodnik w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu, jest również
wnuczką samej Felicji Curyłowej. Pani Wanda prowadzi warsztaty artystyczne, często udziela się również w mediach gdzie opowiada o tradycji Zalipia, wspomina również swoją bacie która uczyła ją malować. Podczas warsztatów dzieci poznają tradycyjne zalipiańskie wzory i namalują je na wydmuszkach.

29-30 marca HALINA WITKOWSKA (oklejanki kurpiowskie)

Halina Witkowska to utalentowana twórczyni z kurpiowskiej Puszczy Białej. Artystka promuje swój rodzimy region nie tylko poprzez strój, ale także opowiadając o kurpiowskich potrawach regionalnych i prezentując różne wytwory sztuki ludowej – palmy, pisanki, kwiaty, koronki i hafty. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać pisanki oklejane sitowiem i muliną. Jest to niestety zanikająca już forma zdobnictwa jajek wielkanocnych.

3-4 kwietnia ELŻBIETA POKORA-DOMAŃSKA (palmy opoczyńskie)

Elżbieta Pokora-Domańska twórczością ludową zajmuje się od dziecka, wychowywała się w rodzinie twórców ludowych. Wiedzę przekazała jej babcia Marianna Pacan oraz babcia Stefania Pokora, c. Marianny. Twórczyni zajmuje się plastyką obrzędową, haftem i koronką oraz wycinanką opoczyńską. Robi również pająki ze słomy, grochu i łubinu, ozdoby choinkowe oraz palmy i pisanki opoczyńskie wykonywane techniką batikową. Podczas warsztatów artystka wspólnie z uczestnikami wykona palmy opoczyńskie zrobione z roślin i kwiatów bibułkowych.

5-6 kwietnia WIESŁAWA KUCHARZYK (palmy lubelskie z suszonych kwiatów i ziół)*

Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Jej palmy to różnorodne kompozycje z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Obok tradycyjnych form twórczyni każdego roku wzbogaca swoją ofertę. Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się palmy przypominające wielkanocne zwierzątka.

*Warsztaty przeznaczone dla dzieci od klas II.

Warsztaty odbywają się w godzinach: 8.30-9.30; 10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.00-14.00.
Opłata: 5,00/osoba

Warsztaty dla dorosłych:

20 marca (poniedziałek) – Krystyna Cieśluk,
pisanki podlaskie

27 marca (poniedziałek) – Wanda Racia, zalipiańskie malowanki

3 kwietnia (poniedziałek) – Elżbieta Pokora, palmy opoczyńskie

Warsztaty odbywają się w godz. 16.30-18.30, opłata: 15 zł/osoba. Uwaga: Warsztaty dla dorosłych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 5 osób.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45, 602 491 229. Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprac. Katarzyna Kraczoń

* Zdjęcie na górze: Akademia Sztuki Ludowej STL 2016, prowadzenie Helena Witkowska, fot. K. Butryn