Tradycja nie umiera – nowy program TVP Info

Etnoinspiracje, fot. www.muzeum.narodowe.gda.pl

Etnoinspiracje
fot. www.muzeum.narodowe.gda.pl

Od nowego roku widzowie TVP Info mogą oglądać nowy magazyn kulturalny „Tradycja nie umiera”. To prawie półgodzinna wycieczka do świata etnodesignu. Podczas niej widz ma okazję zobaczyć i zrozumieć, dlaczego młodzi polscy twórcy tak chętnie inspirują się sztuką ludową i skąd się wzięła moda na „powrót do korzeni”.

– Skąd moda na folk wśród młodych polskich artystów?
– Jak polska tradycja toruje sobie drogę w świecie?

TVP INFO w programie „Tradycja nie umiera” pokaże najciekawsze przykłady „powrotu do korzeni”.

Ocenimy nowoczesny design nawiązujący do elementów folkowych, powiemy dlaczego czasami opłaca się powrót do produkcji ręcznej. Przyjrzymy się modzie na organizowanie imprez i wydarzeń artystycznych nawiązujących do tradycji.

Współcześni twórcy odrzucają konsumpcjonizm i wszechobecną kulturę masową. Odrzucają związany z nimi brak bodźców intelektualnych, poznawczych czy duchowych. Próbują odszukać zagubioną artystyczną tożsamości.

Tradycja nie umiera” to cykl ośmiu 24-minutowych programów pokazujących miejsce polskiej tradycji we współczesnym świecie globalizacji i uniformizacji, które będą próbą pokazania współcześnie powstających przedmiotów i szeroko rozumianej sztuki, która w różny sposób nawiązuje do polskiej kultury ludowej.

Wspólną inspiracją będą wybrane motywy, surowce, techniki rękodzielnicze, tradycja zakorzeniona w kulturze ludowej.

W kolejnych odcinkach twórcy programu zajmą się modą, designem, architekturą, street art’em, tańcem, teatrem, muzyką, czyli wszystkimi sztukami, które w jakikolwiek sposób czerpią z tradycji.

W programie gościć będą zarówno twórcy sztuki, jak i osoby, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z etnodesignem.

Program prowadzi: Katarzynma Dydo

Program emitowany jest w każdą sobotę o godzinie 14.00 na antenie TVP Info. Premiera odbyła się 7 stycznia 2012 r.

Strona internetowa programu: www.tvp.pl

Źródło: www.tvp.info

TESTTT