Szkółki ginących zawodów dofinansowane

fot. www.powiat.nowy-sacz.pl

fot. K. Butryn

W nowosądeckim Starostwie artyści pracujący z młodzieżą podpisali kolejne umowy na prowadzenie zajęć w ramach Szkółek ginących zawodów.
Łącznie, w 2012 roku, Powiat Nowosądecki będzie wspierał działalność 40 szkółek.

Najliczniej reprezentowane są szkółki muzykowania ludowego (29), a także bibułkarstwa, haftu, rysunku na szkle, ceramiki, tańca ludowego i rzeźby. Swoją działalność rozpoczęła także pierwsza w historii szkółka ikonopisarstwa.

Działalność szkółek możemy oceniać w kategorii sukcesu – mówił podczas spotkania Ryszard Poradowski, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego. – Z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu kształcenie. Efekty tej nauki możemy podziwiać na licznych przeglądach i festiwalach, gdzie nasza młodzież zdobywa prestiżowe nagrody.

Na działalność szkółek ginących zawodów, władze Starostwa Nowosądeckiego przeznaczyło w tym roku 110 tys. zł. Szkółki kształcą młodych adeptów w różnych kierunkach artystycznych.

Zajęcia odbywają się głównie w Gminnych Ośrodkach Kultury, ale także w szkołach podstawowych, remizach OSP, Domach Ludowych, a nawet na plebaniach.

Młodzież chętnie uczestniczy w bezpłatnych zajęciach prowadzonych na zasadzie mistrz – uczeń. Dzięki takiej formie rozwija i doskonali umiejętności w zapomnianych już nieco dziedzinach.

Skarbem Sądecczyzny, tym, co wyróżnia nas od innych regionów i tym czym możemy promować nasz region, jest bogactwo i piękno kultury regionalnej – podkreślił Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. – Dziękuję prowadzącym szkółki za to, co robicie. Za to, że swoje umiejętności i wiedzę, przekazujecie dzieciom, młodzieży, a więc tym, którzy będą to przekazywali następnym pokoleniom.

Umowy wręczyli „mistrzom": Ryszard Poradowski – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz Józef Puścizna – dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu.

Źródło: www.powiat.nowy-sacz.pl