Telewizyjne wspomnienie kazimierskiego festiwalu

27 czerwca 2020 roku TVP3 Lublin zrealizowała program telewizyjny nawiązujący do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który ze względu na koronawirusa nie mógł odbyć się w planowanym terminie (przyp. 25-28 czerwca br.).

Na Rynku Dużym w Kazimierzu Dolnym oprócz występów zespołów i kapel ludowych (kapela z Wojciechowa i Męski Zespół Śpiewaczy Majdaniacy) miały miejsce wywiady i rozmowy z zaproszonymi gośćmi m.in z prof. Janem Adamowskim – przewodniczącym jury Festiwalu, Henrykiem Duminem – etnografem, opiekunem zespołów ludowych, Ryszardem Rabeszko – wiceprezesem STL oraz twórcami ludowymi.

W zorganizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych kiermaszu sztuki ludowej wzięli udział członkowie Stowarzyszenia: Ryszard Rabeszko – rzeźba, Roma Prószyński – wycinanka, plastyka obrzędowa, Ilona Bąkała – wiklina, Małgorzata Urban – tkactwo, Wiesława Kucharzyk – plastyka zdobnicza, Piotr Skiba – garncarstwo oraz Klub Twórców Ludowych z Kazimierza Dolnego.

Warto zaznaczyć, iż był to pierwszy kiermasz sztuki ludowej zorganizowany od czasu ogłoszenia pandemii koronawirusa.

Przypominamy, że 53. Targi Sztuki Ludowej oraz 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w tym roku odbędą się w dniach 28-29 sierpnia.

Fragmenty programu można obejrzeć na stronie www.lublin.tvp.pl

* Zdjęcie główne: Fot. Paweł Onochin