Suwałki. Kaziuk Suwalski, czyli jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach

7 marca w Suwałkach odbędzie się jarmark odpustowy. Weźmie w nim udział ok. 150 twórców: zarówno rękodzielników, jak i członków zespołów śpiewaczych oraz chórów wykonujących w kościele patronalnym odwieczne pieśni wielkopostne.

"Kaziuk Suwalski, czyli jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach" wywiódł się ze wspólnej tradycji uczczenia świętego Kazimierza – patrona Wilna i Wielkiego Księstwa Litewskiego (Suwalszczyzna do 1795 r. była jego częścią).

Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark funkcjonuje od ponad 400 lat (od 1602 r.) obok kościoła św. Kazimierza, również w Suwałkach, w nowej dzielnicy przy parafii św. Kazimierza Królewicza organizowany jest wspólnie przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki i parafię "jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach".

ROKiS stara się, aby podobnie jak Kaziuk wileński suwalski nawiązywał do historycznej ciągłości kulturowej uczczenia św. Kazimierza. Gdy odpust przypada w karnawale, impreza ma charakter ludyczny, gdy w Wielkim Poście – refleksyjny.

Tegoroczny XI Kaziuk Suwalski przypada na początek Wielkiego Postu, dlatego zespoły ludowe Suwalszczyzny odtwarzać będą dla suwalskich słuchaczy dawne, dziś niemal zapomniane XVI- i XVII-wieczne pieśni wielkopostne oraz pieśni związane ze świętym Kazimierzem.

Na kiermaszu – czyli odpustowym jarmarku na sąsiedniej ulicy Patli – można będzie od godz. 10.00 kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i od twórców z terenu Litwy, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Suwalczanie cenią sobie możliwość zakupu zarówno tutejszych pisanek, palm czy dawniejszych zabawek ludowych, jak i kaziukowych serc z piernika, podwileńskich palm czy obwarzanków "prawie smorgońskich". W trakcie każdego suwalskiego Kaziuka prezentowane są także pokazy dawnego rzemiosła ludowego.

Prezentacje dawnych pieśni religijnych podczas mszy świętych w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza (ul. Witosa):

8.45 – (przed mszą św.) – zespół śpiewaczy "Gozdawa" z Dowspudy;

9.00 – w trakcie mszy św. pieśni liturgiczne w wykonaniu Suwalskiego Chóru Seniora

10.40 – (przed mszą św. dla dzieci) – młodzieżowy zespół śpiewaczy "Młode Jezioranki" z Wiżajn;

13.10 – (przed mszą św. dla dzieci) – młodzieżowy zespół śpiewaczy "Przeroślaczki" z Przerośli

Źródło: www.wrotapodlasia.pl