Stań w szranki z tradycją podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie!

Już po raz drugi Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie gospodarzem i organizatorem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który w tym roku odbędzie się między 1 a 4 września. Ponownie wystartują w konkursie muzycy różnych regionów, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz muzycy nią zainspirowani.

Czym jest Turniej Muzyków Prawdziwych?

To czas konfrontacji, ale i motywującego Spotkania muzykantów i muzyków tradycyjnych oraz muzyków inspirujących się ludową kulturą muzyczną i szeroko pojętym folklorem. Pierwsza edycja przyciągnęła do wnętrz szczecińskiej perły architektonicznej ponad setkę wykonawców z całej Polski, a co za tym idzie: pełną paletę różnorodnych muzycznych barw zaczerpniętych z prawie wszystkich zakątków naszego kraju – zarówno w kształcie tradycyjnym, jaki i w nowych interpretacjach muzyki ludowej.

Po co Turniej Muzyków Prawdziwych?

Właśnie po to, żeby się spotkać, inspirować, by podtrzymać tradycję i pozwolić jej żyć zarówno w pamięci o korzeniach, jak i zieleniejących pędach ‒ by nie pozwolić jej przeminąć i żeby nadal spełniała swoją funkcję nie musząc zapominać ani o przeszłości, ani o współczesności. Celem Turnieju jest promocja polskiej i środkowoeuropejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

Kto może zgłosić swój udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych?

W Turnieju mogą wziąć udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną ‒ od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Zapraszamy amatorów i profesjonalistów do udziału w konkurencji, której wygrana oznacza przyznanie miana najlepszego wykonawcy muzyki tradycyjnej. Turniej rozegra się w czterech kategoriach:
a. soliści instrumentaliści;
b. soliści wokaliści;
c. zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne do sześciu osób;
d. zespoły śpiewacze do sześciu osób.

W jaki sposób można zgłosić swój udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych?

Wystarczy do 22 lipca 2016 roku wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.turniej.filharmonia.szczecin.pl

Jak wyglądają kolejne etapy Turnieju Muzyków Prawdziwych i co można wygrać?

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 2-3 września 2016 roku w Sali Kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wykonawcy zaprezentują wówczas dwa utwory:
a. przygotowany wcześniej utwór z podaniem źródła;
b. utwór będący interpretacją (wylosowanego przed występem) wątku tematycznego ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego i obrzędowego.

Laureaci Turnieju będą mogli zaprezentować się 4 września 2016 roku podczas koncertu finałowego w Sali Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Ponadto w każdej kategorii zostaną przyznane nagrody finansowe, których łączna pula wynosi ponad 20 000 złotych.

Czy Turniej Muzyków Prawdziwych to tylko konkurs?

Poza częścią konkursową oraz koncertami, zaprosimy Państwa na liczne wydarzenia towarzyszące, między innymi na pokazy filmowe, warsztaty i uwielbianą przez wszystkich zabawę taneczną Dom Tańca.

* Na zdjęciu: Ubiegłoroczni laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych Kapela Manugi z Bukówca Górnego, fot. Organizatorzy