Sieradz. „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje”

Kapela z Wierzchlasa (pow.wieluński) - uczestnik zeszłorocznych Spotkań, fot. Muzeum Okręgowe w Sieradzu

Kapela z Wierzchlasa (pow.wieluński)
– uczestnik zeszłorocznych Spotkań
fot. Muzeum Okręgowe w Sieradzu

30 maja w Parku Etnograficznym w Sieradzu odbędą się IX Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje”. W tegorocznych spotkaniach weźmie udział ponad 150 wykonawców zarówno prezentujących muzykę autentyczną jak i inspirowaną folklorem.

Jest to już dziewiąta edycja tej imprezy. Pierwszych 6 edycji odbyło się w amfiteatrze Parku Staromiejskiego w Sieradzu. Głównym organizatorem był Powiatowy Ośrodek Kultury w Sieradzu.

Po jego likwidacji w 2008 r. organizację imprezy przejęło Muzeum Okręgowe i od tej pory odbywa się ona w Sieradzkim Parku Etnograficznym – opowiada Joanna Muszyńska, organizator.

Współorganizatorem Spotkań jest Łódzki Dom Kultury. Fundatorami nagród są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwo Powiatowe w Sieradzu,
Urząd Miasta Sieradza oraz Łódzki Dom Kultury.

W razie niepogody impreza odbędzie się w Gimnazjum Nr 2 w Sieradzu (ul. Rycerska 4).

Przedmiotem Spotkań jest prezentacja rodzimego folkloru przejawiającego się w muzyce i tańcu na terenach występowania Kujawiaków, Owijoków, (Zawijosów, Zawijoków, Owijosów, Zabłocioków) i Oberków.

Założeniem imprezy jest też zainspirowanie młodych ludzi, grających i śpiewających w różnych młodzieżowych zespołach, tradycyjną muzyką regionu.

Zgłosiło się ponad 150 wykonawców z następujących powiatów: sieradzkiego, tomaszowskiego, kaliskiego, zgierskiego, opoczyńskiego, wieruszowskiego, łęczyckiego, kutnowskiego i ostrowskiego w kilku kategoriach, tj.:
– kapele autentyczne – 8

– kapele opracowane – 9

– soliści instrumentaliści – 9

– zespoły tradycyjnego tańca ludowego – 3

– pary taneczne – 5

– zespoły inspirowane folklorem – 1

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się o godz.11.00 i będą trwały do godziny 16:30. O godzinie 16:30 planowany jest koncert laureatów ubiegłorocznych Spotkań. O 17:30 wystąpi Gość Spotkań – Kapela „Wnuki” z Wrocławia. Około godz.18.30 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Na stoiskach prezentować się będą sieradzcy twórcy ludowi.

Imprezie towarzyszyć będzie prezentacja ludowego rękodzieła artystycznego połączona ze sprzedażą oraz ekspozycja i sprzedaż wydawnictw regionalnych.

TESTTT