Kielce. Cudoki, cacka i trzeszczydła na Dzień Dziecka

Drewniane koniki na kółkach i biegunach, ruchome klepaki, karuzelki, gliniane gwizdki, figurki i zabawki będzie można obejrzeć na wystawie "Cudoki, cacka i trzeszczydła". Otwarcie wystawy zaplanowano w Muzeum Zabawek i Zabawy na Dzień Dziecka, we wtorek, 1 czerwca o godz. 12.07.

Na wystawie znajdą się zabawki wykonane przez twórców ludowych regionu świętokrzyskiego od lat 50. do współczesności. Będą drewniane bryczki, koniki, Baby-Jagi, ptaki cudaki i wiele innych rzadkich i nie spotykanych współcześnie zabawek, jak popularne kiedyś bociany na biegunach.

Nie zabraknie zabawek glinianych: gwizdków, fujarek, grzechotek skarbonek, miniaturowych naczyniek i figurek, tych tradycyjnych, jak gęsiarka Marysia, dziecko w łóżeczku czy Twardowski na kogucie i tych współczesnych, jak gliniane dinozaury.

– Chcemy pokazać bogactwo świętokrzyskich wzorów zabawek, a przez zabawki przybliżyć zwiedzającym ich twórców: całe rodziny, które z pokolenia na pokolenie przekazywały sobie tradycje rzemieślnicze – wyjaśnia dyrektor Jolanta Podsiadło. Całość dopełniać będą pająki i wycinanki ludowe. – Te małe dziełka sztuki głownie ozdabiały chałupy, ale wykonywanie ich w długie jesienne i zimowe wieczory było doskonałą zabawą i rozrywką dla całych rodzin – dodaje Jolanta Podsiadło.

Zabawki będą prezentowane w ciekawej aranżacji: "ludowej chałupie" z podwórkiem i nietypowymi Górami Świętokrzyskimi zbudowanymi z… drabin. Chałupa wyposażona zostanie w prawdziwe ludowe ławy, stoły i skrzynie z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wszyscy będą mogli obejrzeć także film nakręcony przez Teresę Lewińską podczas badań terenowych prowadzonych w latach 80. przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz stare fotografie, prezentujące kramy z zabawkami ludowymi z kieleckiego pl. Wolności i jarmarku w Studziannie.

Zabawki na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym rysunkowa Babajadzia zaprasza dzieci do łamigłówek, testów i wycinanek.

Wstęp do muzeum wolny. W godz. 11.30-17.30 na Placu Artystów bierzemy udział w ogólnopolskim festynie "Bądźmy razem". Będą konkursy z nagrodami: wyścigi na szczudłach, gra w serso, pchanie obręczy, budowanie z klocków, kręgle, skakanie na maksiskakance, rzut kapustą do beczki, gra w kółko i krzyżyk, gra w plenerowe warcaby, domino, bierki, klasy, kapsle itp.

Źródło: www.pik.kielce.pl / Barbara Jankowska-Piróg