Rusza 17. Festiwal „Nowa Tradycja”

Prawdziwe święto muzyki folkowej i tradycyjnej – Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – rozpocznie się już 15 maja. Cztery festiwalowe dni w Studiu im. W. Lutosławskiego w Warszawie wypełnią występy polskich i zagranicznych gwiazd, a także młodych artystów, którzy powalczą o Grand Prix. Zostaną również wręczone nagrody w pozostałych towarzyszących imprezie konkursach.

Festiwal zainauguruje koncert z cyklu „Muzyka Źródeł” (czwartek, 15 maja godz. 19.30) – tym razem będą to mistrzowie z Mazowsza: Kapela Antoniego Cicheckiego z Grądek, Kapela Dobrzeliniacy z Żychlina, Maria Bienias z Woli Koryckiej, Jerzy Dierżek ze wsi Sierzchowy.

Zaraz po nich wystąpi pierwsza z zagranicznych gwiazd – Çiğdem Aslan, kurdyjska wokalistka urodzona w Stambule, a towarzyszyć jej będą: Nikos Baimpas, Michalis Kouloumis, Paul Tkachenko, Vasilis Sarikis oraz Pavlos Melas.

Piątek, 16 maja, to pierwszy dzień przesłuchań młodych artystów, którzy zostali zakwalifikowani do tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”. W godzinach 16.00-18.50 z 20-minutowymi minikoncertami wystąpią kolejno: Tryptyk, Beryozkele (Ola Bilińska), Witold Janiak Trio, Alter Etno, Olga Stopińska i Bartłomiej Zajkowski, Słowianoczki, a jako ostatni Wałach, Golec, Żupański. Wstęp na przesłuchania konkursowe jest jak zwykle bezpłatny.

Tego samego dnia o godz. 20.00 odbędą się uroczystości wręczenia dwóch nagród: Muzyka Źródeł oraz Fonogram Źródeł 2013. Pierwsza z nich to wyróżnienie przyznawane wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Fonogram Źródeł ma na celu promowanie muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. W tym roku do plebiscytu zgłoszono aż 17 albumów.

Wieczór zakończy występ zdobywców Grand Prix i Nagrody Publiczności 16. Festiwalu „Nowa Tradycja” – Karoliny Cichej & Spółki oraz Barta Pałygi. W koncercie zatytułowanym „Wieloma językami” towarzyszyć im będzie gościnnie Marta Sołek.

W sobotę w godz. 16.00-19.15 odbędą się kolejne konkursowe przesłuchania. Wystąpią: Trzy Dni Później, Dzikie Jabłka, Anashim, Kapela Maliszów, Backspace, Neoklez, Krzikopa oraz Hańba! O godz. 20.00 zagrają zaś specjalni goście: wirtuoz perskiej liry kemencze Kayhan Kalhor z Iranu oraz mistrz baglamy (saz), lutni długoszyjkowej Erdal Erzincan z Turcji. 

18 maja zapewni najwięcej emocji zarówno artystom, jak i publiczności zgromadzonej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Wieczorem rozstrzygnie się bowiem, kto został zwycięzcą Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2014, a kto zdobył tytuł Folkowego Fonogramu Roku za rok 2013. Po uroczystościach wręczenia nagród odbędą się koncerty laureatów, które zwieńczą tegoroczny festiwal. 

Transmisje wszystkich festiwalowych koncertów (z wyjątkiem przesłuchań konkursowych) na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz w formie wideo na stronach: dwojka.polskieradio.pl oraz polskieradio.pl/nowatradycja. Bilety na koncerty można kupić na stronie sklep.polskieradio.pl.