Romskie korzenie Teresy Mirgi

Kolejny koncert Muzycznej Sceny Tradycji. Tym razem w radiowej Dwójce usłyszymy Teresę Mirgę, romską pieśniarkę i poetkę, założycielkę i liderkę zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy).

Teresa Mirga pochodzi z grupy Bergitka Roma (Romów Karpackich), którzy od ponad 300 lat prowadzą osiadły tryb życia w południowej Polsce.

Komponowanie swoich pieśni Teresa Mirga rozpoczęła na początku lat 90. Zainspirowała ją do tego twórczość węgierskich Cyganów z grupy Kalyi Jag. Oprócz nich, wykonuje również muzykę Cyganów słowackich, bałkańskich i węgierskich oraz tzw. „stare pieśni” Romów Karpackich, nazywane purane gila. Ważne miejsce w jej twórczości zajmuje też poezja i muzyka religijna.

Podczas swojej dotychczasowej kariery Teresa Mirga (wraz z zespołem Kałe Bała oraz solowo) wydała kilka płyt, m.in. ”Pieśni wielkopostne i żałobne”, „Czarna jestem”, „Kaj Treder Romałe” (Dokąd wędrujecie Cyganie) czy „Niewiele nam trzeba: pieśni z Czarnej Góry”. Ostatnia, „Mire Gila”, ukazała się w tym roku i zawiera pieśni, które Teresa Mirga pamięta jeszcze z dzieciństwa.

Jej muzyka znalazła się również na wydawanych przez Polskie Radio płytach z serii „Muzyka Źródeł”: „Romowie” oraz „Mniejszości narodowe i etniczne, cz.II”. Poezje artystki zostały opublikowane w trzech tomikach wierszy: „Soske kawka? (1992), „Pieśni z Czarnej Góry” (1999) oraz „Wiersze i pieśni” (2006).

W 2015 roku Teresa Mirga wystąpiła w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego na koncercie kolędowym “Goście – w cztery strony świata” przygotowanym przez Jacka Hałasa.

Gościem koncertu będzie również Andrzej Grzymała-Kazłowski, znawca tematyki romskiej, w latach 2001-2010 główny specjalista do spraw romskiej mniejszości etnicznej w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA, współautor rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce oraz twórca Muzeum Kultury Romów w Warszawie.

Wykonawcy:
Teresa Mirga – śpiew, gitara
Piotr Hortmanowicz – gitara
Jacek Kacica – cajon, dzban

Na audycję “Muzyczna Scena Tradycji” zapraszamy w niedzielę (20.11) w godz. 17.00-19.00. Program poprowadzi Kuba Borysiak.

Bilety na koncert Tersy Mirgi w Studiu Koncertowym PR. im. Władysława Szpilmana można rezerwować pod adresem: rckl@polskieradio.pl

* Zdjęcie na górze: Teresa Mirga, fot. www.facebook.com/kalebala

Źródło: www.polskieradio.pl