„Rajby nieudane” – widowisko folklorystyczne we Włocławku

W dniu 24 października 2010 roku o godz. 12.00 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku zostanie zaprezentowane widowisko folklorystyczne pt. „Rajby nieudane”  w wykonaniu Zespołu Obrzędowego Lubominianki z Lubomina.

Repertuar zespołu opiera się na miejscowej tradycji i folklorze. Zespół w ciągu osiemnastu lat pracy przygotował wiele obrzędów i zwyczajów, np.: Podkoziołka, Wywołanki dyngusowe od Boniewa, Noc Świętojańską, Dożynki, Deptanie kapusty, Darcie pierza, Wróżby andrzejkowe, Pieczenie chleba, Jasełka kujawskie, Wigilię na Kujawach.

Lubominianki są bardzo aktywne, biorą udział w wielu przeglądach, festiwalach, np. Folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku, Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Pile, Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędu Ludowego w Lubiewie, Krajowym Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, odnosząc każdorazowo sukcesy. Występują w muzeach, teatrach, szkołach, na uroczystościach dożynkowych, itp.

Włocławskiej publiczności zespół zaprezentuje tym razem widowisko Rajby nieudane, które w sposób żywiołowy, humorystyczny, z użyciem gwary kujawskiej opowiada o tradycji kojarzenia związków małżeńskich.

Zwyczaj powszechnie praktykowany był na wsiach kujawskich do I wojny św. Kojarzenie związków małżeńskich odbywało się przy pomocy pośrednika, którym był swat. Przystępując do kojarzenia par, swat dotrzymywał wierności formom tradycyjnym – trzymał się określonego scenariusza.

W zależności od tego, jaki był wynik rozmów, na stole pojawiały się różne potrawy – gorzałka z jajecznicą była zapowiedzią pomyślności dla swata i konkurenta, a czarna polewka oznaczała rezygnację rodziców konkurentki z dalszych rajbów.

Oprócz widowiska uczestnicy imprezy dzięki uprzejmości Restauracji GOŚCINIEC mieszczącej się przy ul. Toruńskiej 104a we Włocławku, będą mieli okazję degustacji tradycyjnej, kujawskiej czarniny z kluskami ziemniaczanymi.

Muzeum Etnograficzne
we Włocławku mieści się przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6

TESTTT