Przez rok uczyły się pod okiem mistrzyni. Teraz można obejrzeć ich prace

Tkactwo dwuosnowowe to trudna i niemal zapomniana sztuka. Wciąż jednak jest się od kogo uczyć. Udowodniły to uczestniczki warsztatów prowadzonych przez mistrzynię Sabinę Knoch – tkaczkę dywanów dwuosnowowych z Suwalszczyzny.

Pięć uczestniczek projektu przez cały rok uczyło się tkać techniką dwuosnowową – najstarszą i najtrudniejszą, występującą  tylko na północno-wschodnim obszarze Polski.

Elżbieta Brzozowska, Olga Wielogórska, Małgorzata Staśkiewicz, Alicja Łapińska i najmłodsza z uczestniczek – Sandra Knoch pod kierunkiem mistrzyni Sabiny Knoch przez cały rok wykonały 20 tkanin. Prace mają różne rozmiary i stopień zaawansowania: małe i duże, próbki, wprawki, wreszcie próby samodzielnego komponowania wzoru. Ich poziom wykonania i jakość świadczy o tym, że można nauczyć się jednej z najstarszych technik tkackich i wykorzystywać ją do wykonania prawdziwych arcydzieł.

Efekty pracy można obejrzeć na wystawie „Sabina Knoch – tkaczka dywanów dwuosnowowych z Suwalszczyzny – uczy tkać”. Warsztaty tkactwa dwuosnowowego jak i wystawa zostały zorganizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury dzięki środkom z programu Dziedzictwo Kulturowe – „mistrz tradycji” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. soksuwalki.eu

fot. soksuwalki.eu

fot. soksuwalki.eu

fot. soksuwalki.eu

Sabina Knoch – urodzona w Szczepkach w 1952 roku. Tkać nauczyła się od swojej matki Stanisławy Kienderowicz, która pochodziła spod Lipska n. Biebrzą. Pani Sabina tka od dzieciństwa. Na początku pomagała matce, podawała szpulki, trzymała nici. Potem powoli poznawała technikę i rozwijała swoje umiejętności. Obecnie uczestniczy w pokazał tkactwa oraz prowadzi warsztaty (m.in. w WOAK w Białymstoku, GOK w Nowince, Żarnowie i w Lendwarowie k. Trok (Litwa) w szkole polskich dzieci w 2006 roku). Jej tkaniny są doceniane w całej Polsce. W 2015 roku Sabina Knoch otrzymała wyróżnienie za „Drzewo życia” na XXIII Konkursie na Tkaninę dwuosnowowa w Janowie, zajęła też I miejsce w VI Przygranicznym Konkursie Tkackim „Tkactwo w dolinie Bugu i Krzny”. Pani Sabina Projektowała i tkała kitle (spódnice) zespołom ludowym oraz wykonywała tkaniny Muzeum Etnograficznemu w Warszawie, Muzeum Okręgowemu w Suwałkach i Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury.

Wystawa powarsztatowa „Sabina Knoch – tkaczka dywanów dwuosnowowych z Suwalszczyzny – uczy tkać”
Galeria Na marmurach, ul. Noniewicza 71 (I piętro)
wstęp wolny | wystawa czynna do 31.01.2017
wernisaż odbył się 15.12.2016

Źródło: www.soksuwalki.eu