Przed nami wielkie święto tkactwa – Podlaskie Sploty. Będzie Piknik Tkacki i SpoTKANIE.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Podlaski Instytut Kultury zapraszają w najbliższy weekend 10 – 11 czerwca na wielki Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty. Będzie to okazja do upowszechnienia tego pięknego rzemiosła oraz zaprezentowania go również w nowoczesnym wydaniu.  

Festiwal tkactwa rozpocznie się w sobotę 10 czerwca SpoTKANIEM – czyli wystawą twórców młodego pokolenia. Wernisaż rozpocznie się o godz. 15.00 w Spodkach PIK, przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku. Podczas SpoTKANIA będzie można zobaczyć tkaniny stworzone przez uczestników warsztatów organizowanych przez PIK w ciągu kilku ostatnich lat. Niektóre z prac wyglądają niczym przeniesione w czasie sprzed pięćdziesięciu lat, inne łączą tradycję z nowoczesnością. Każda tkanina nosi charakterystyczne znamię swojego twórcy – delikatnie zmodyfikowany dawny motyw, inne zestawienie barw, zupełnie nowy wzór wpleciony w stare ornamenty. Oprócz kap, dywanów, chodników na wystawie będzie można zobaczyć także nowe wykorzystanie tradycyjnych splotów.

Z kolei drugiego dnia Festiwalu w niedzielę 11 czerwca, od godziny 11.00 do 18.00 Podlaski Instytut Kultury zaprasza całe rodziny na Piknik Tkacki. Odbędzie się on na Dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku. Przy ustawionych w przestrzeni dziedzińca ponad  30 krosnach, można będzie nie tylko porozmawiać z twórcami z regionu i całej Polski, obejrzeć tkaniny i warsztat tkacki, ale także spróbować swoich sił w tkaniu.  Na dzieci czeka wiele gier, zabaw i animacji utrzymanych w tkackim klimacie. To okazja by na własne oczy przekonać się jak piękne są dawne, tradycyjne wzory i jak można je dziś wykorzystać. Piknik nie może się obejść bez muzycznej oprawy. Zwiedzającym tkackie stoiska będzie przygrywać Kapela Batareja, wystąpi także grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Program:

10 czerwca, Spodki PIK, ul. św. Rocha 14 w Białymstoku – SpoTKANIE

  • godz. 15.00  SpoTKANIE wystawa prac tkackich twórców młodego pokolenia
  • godz. 15.30 – 18.00 warsztaty tańca tradycyjnego z Kapelą Batareja

11 czerwca, Dziedziniec Pałacu Branickich w Białymstoku – Piknik tkacki

  • godz. 11.00 – 18.00 Piknik Tkacki: warsztaty tkania,  pokazy tkactwa, animacje dla dzieci
  • godz. 11.00 – 14.00 warsztaty taneczne dla dzieci
  • godz. 11.00 – 14.00 koncert grupy wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone
  • godz. 14.00 – 17.00 warsztaty taneczne z Kapelą Batareja