57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych – poznaliśmy laureatów konkursu!

W tegorocznej edycji festiwalu, wzięło udział ponad 650 uczestników z całej Polski. Na kazimierskiej scenie zaprezentowało się 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów i śpiewaków oraz 30 grup w konkursie „Mistrz i uczeń”.

To jedyne w kraju wydarzenie, które od wielu lat prezentuje twórczość muzyczną artystów ludowych w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze. Od lat niezmiennym celem festiwalu jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnograficznych oraz grę na unikalnych instrumentach ludowych.

fot. Krzysztof Butryn

Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach:

Kapele

Basztę – nagrodę główną przyznano Kapeli Kotelnica z Olszówki (woj. małopolskie).

I nagroda: Rodzinna Muzyka Katarzyny Lassak „Helios” z Zakopanego (woj. małopolskie), Muzyka Rodzinna Kubioków z Bilska (woj. małopolskie), Kapela Cmolaskie Chłopaki z Kolbuszowej (woj. podkarpackie), Kapela Piotra i Pawła ze Stęszewa (woj. wielkopolskie).

II nagroda: Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego (woj. lubelskie), Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza (woj. łódzkie), Kapela Mirosława Rogali z Wysokiej (woj. mazowieckie), Muzyka Tobiasza Krzysztofa z Mszany Górnej (woj. małopolskie), Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej (woj. podkarpackie), Kapela Zastawnych z Brzostku (woj. podkarpackie), Muzyka Spiska z Jurgowa (woj. małopolskie).

III nagroda: Kapela Krzysztofa Rokicińskiego (woj. mazowieckie), Kapela Ludowa Dębińskiego Centrum Kultury z Dębna (woj. małopolskie), Kapela Kozła Ślubnego Marcina Szczechowiaka ze Zbąszynia (woj. wielkopolskie), Kapela Rawskich z Kocudzy (woj. lubelskie), Kapela Dudziarska Zespołu Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa II (woj. wielkopolskie), Wieluńska Kapela Ludowa z Wielunia (woj. łódzkie), Kapela Koźlarska Daniela Molendy ze Zbąszynia (woj. wielkopolskie), Kapela Dudziarska z Kościana i Jarocina (woj. wielkopolskie).

Zespoły Śpiewacze

Baszta: Męskiemu Zespołowi Śpiewaczemu z Bukowej (woj. lubelskie).

I nagroda: Męski Zespół Śpiewaczy Majdaniacy z Majdanu-Obleszcze (woj. lubelskie), Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Zabłocia (woj. lubelskie), Męski Zespół Śpiewaczy Zacier z Obszy (woj. lubelskie), Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale z Nowego Targu (woj. małopolskie), Zespół Ludowy Pawłowianki z Nowego Pawłowa (woj. lubelskie).

II nagroda: Zespołowi Na Swojską Nutę z Zahorowa (woj. lubelskie), Męskiej Grupie Śpiewaczej Lubatowianie z Lubatowej (woj. podkarpackie), Grupie Śpiewaczej Zespołu „Śwarni” z Nowego Targu (woj. małopolskie), Zespołowi Regionalnemu „Skalnik” z Kamionki Wielkiej (woj. małopolskie).

III nagroda: Zespół Śpiewaczy z Mroczek Małych (woj. łódzkie), Zespół Śpiewaczy Kumowianki z Kumowa Majorackiego (woj. lubelskie), Zespół Śpiewaczy Kawęczyn z Kawęczyna (woj. lubelskie), Zespół Śpiewaczy „Nachodne” z Sejn (woj. podlaskie), Zespół Śpiewaczy Babiczanki z Babic (woj. lubelskie), Zespół Galicjanki z Roztocza (woj. podkarpackie), Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera z Legnicy (woj. dolnośląskie).

Soliści instrumentaliści

Baszta: Zdzisław Kwapiński z Szymanowa (woj. mazowieckie).

I nagroda: Krzysztof Gocał z Poronina (woj. małopolskie), Sławomir Niemiec z Aleksandrowa (woj. lubelskie) – nagroda ufundowana przez Międzynarodową Organizację Sztuki Ludowej – Sekcja Polska.

II nagroda: Wiktorii Julii Zielińskiej z Myszyńca (woj. mazowieckie), Jerzemu Adamczykowi ze Starego Chwalimia (woj. zachodniopomorskie), Maksymilianowi Czerwińskiemu ze Szczyrku (woj. śląskie), Michałowi Umławskiemu z Włoszakowic (woj. wielkopolskie).

III nagroda: Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie), Janusz Urbaniak z Goszczanowa (woj. łódzkie), Jakub Drabik z Kamienicy (woj. małopolskie), Jakub Bukowski z Ełku (woj. warmińsko-mazurskie), Edward Gola (woj. świętokrzyskie).

Soliści śpiewacy

Baszta: Witold Kuczyński (woj. mazowieckie).

I nagroda: Bogusława Drzewiecka z Drzewiec (woj. łódzkie), Mirosław Kolasa z Szastarki (woj. lubelskie), Janina Chmiel z Godziszowa (woj. lubelskie).

II nagroda: Aleksandrze Wołoszyn-Banaś z Jarczowa (woj. lubelskie), Agacie Woźniak z Chojnego (woj. łódzkie), Damianowi Balcerowi (woj. podlaskie), Danucie Kaczmarek ze Śmiłowic (woj. kujawsko-pomorskie), Halinie Romanowskiej ze Żmudzi (woj. lubelskie), Zofii Gajdzie z Aleksandrowa Łódzkiego (woj. łódzkie), Alinie Myszak z Kocudzy (woj. lubelskie).

III nagroda: Marta Wojtiuk z Wyryk (woj. lubelskie), Emilia Gryniuk z Sielca (woj. lubelskie), Helena Stępniak z Bedlna (woj. łódzkie), Joanna Master z Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie), Urszula Kalinowska z Suwałk (woj. podlaskie).

Nagroda specjalna im. prof. Jerzego Bartmińskiego przyznano śpiewakowi Jerzemu Starzyńskiemu z Legnicy (woj. dolnośląskie).

Nagroda specjalna im. prof. Jana Stęszewskiego dla Zdzisława Marczuka z Zakalinek

Mistrz i uczeń – instrumentaliści

Nagroda I stopnia: Mistrz Andrzej Polak i uczeń Jakub Karpiel z Zębu (woj. małopolskie), Mistrz Piotr Karpuk i Kapela Maciejka z Ełku (woj. warmińsko-mazurskie), Mistrz Andrzej Budz i uczeń Jan Smreczek z Ochotnicy Górnej (woj. małopolskie), Mistrz Roman Wojciechowski i uczennica Zuzanna Gieszcz z Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie), Mistrz Michał Rydzik i uczennica Martyna Pigan z Cieplic (woj. podkarpackie), Mistrz Marcin Drabik i uczennica Natalia Zadroga z Turośli (woj. podlaskie), Mistrz Wojciech Kubasiak i uczennice Julia Nelle oraz Antonina Piwowarczyk z Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie), Mistrz Krzysztof Butryn i uczniowie Wiktoria i Michał Małkowie z Janowa Lubelskiego (woj. lubelskie), Mistrz Józef Tomczyk i uczennica Julia Grzelaczyk z Mroczek Małych (woj. łódzkie), Mistrz Piotr Górecki i uczeń Wojciech Ożóg z Poznania (woj. wielkopolskie).

Nagroda II stopnia przyznano: Mistrzowi Marcinowi Szczechowiakowi i jego uczniom Karolowi Ejchostowi, Zofii Obst i Zuzannie Frączek ze Zbąszynia (woj. wielkopolskie), Mistrzowi Pawłowi Zawadzkiemu i jego uczennicom Jagodzie Pawlak oraz Joanna Jóźwiak z Poznania (woj. wielkopolskie), Mistrzyni Katarzynie Marach i jego uczniom Filipowi Frąckowiakowi, Danucie Donaj, Filipowi Szczerbalowi i Martynie Majorek z Nietążkowa (woj. wielkopolskie), Mistrzowi Karolowi Samselowi i jego uczniowi Piotr Gołaś (woj. mazowieckie), Mistrzowi Zbigniewowi Butrynowi i jego uczniowi Pawłowi Bielakowi z Janowa Lubelskiego (woj. lubelskie), Mistrzowi Zdzisławowi Marczukowi i jego uczennicy Zuzannie Hodun z Zakalinek (woj. lubelskie).

Mistrz i uczeń – śpiewacy

Nagroda I stopnia: Mistrzyni Bogusława Drzewiecka z uczennicami z Drzewiec (woj. łódzkie), Mistrzyni Sabina Cichoń i Zespół Mali Lubatowianie (woj. podkarpackie), Mistrzyni Zofia Myszak i Dziecięcy Zespół z Bukowej (woj. lubelskie), Mistrzyni Jadwiga Włodarczyk i uczennica Wiktorią Włodarczyk (woj. wielkopolskie), Mistrz Andrzej Strama i uczeń Daniel Karwaczka (woj. małopolskie), Mistrzyni Karolina Demianiuk i Zespół Dołhobrodzkie Zadułyńce (woj. lubelskie).

Nagroda II stopnia przyznano: Mistrzyni Anna Szafranowska i uczennice Natalia Luty i Aleksandra Maksimowicz z Sejn (woj. podlaskie), Mistrzyni Krystyna Choduń i Zespół Młode Rozkopaczewianki z Rozkopaczewa (woj. lubelskie), Mistrzyni Lidia Biały i uczennica Sara Winiarska ze Świlczy (woj. podkarpackie), Mistrzyni Alina Myszak i uczennica Gabriela Papierz z Kocudzy (woj. lubelskie), Mistrzyni Maria Kościuczyk i Zespół Motwiczanki z Sosnówki (woj. lubelskie).

Części konkursowej towarzyszyły Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne, Targi Sztuki Ludowej, liczne warsztaty i prezentacje oraz nocne potańcówki.

fot. Krzysztof Butryn

fot. Krzysztof Butryn

fot. CSK/Jacek Piasecki

Szczegóły na stronie: https://tiny.pl/cgwv4

* Zdjęcie główne: Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej – zwycięzca Baszty, fot.: CSK/Jacek Piasecki