Poznań. Warsztaty Nowy Folk Design

Do 30 kwietnia projektanci, absolwenci i studenci szkół artystycznych z kierunków związanych z designem mogą zgłaszać swoje portfolio, aby wziąć udział w warsztatach "Nowy Folk Design". Będą uczyć się tradycyjnego rzemiosła od artystów ludowych i wykorzystywać je w tworzeniu projektów.

Warsztaty organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a autorem koncepcji projektu jest Pro Design. Warsztaty odbywać się będą od 3-6 czerwca w Starej Drukarni w Poznaniu. Gościem specjalnym imprezy jest Li Edelkoort – światowej rangi trend forecaster, uznana przez magazyn Time za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody, która wygłosi wykład o trendach we wzornictwie.

Warsztaty będą prowadzone przez przedstawicieli rzemiosł tradycyjnych: zabawkarstwo, rzeźbiarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo, wycinankarstwo, zdobnictwo. Weźmie w nich udział 30 projektantów, którzy będą pracować w pięcioosobowych zespołach pod nadzorem jednego z rzemieślników. Projektanci wylosują jakiego rzemiosła będą się uczyć przez trzy dni warsztatów.

Dla uczestników, oprócz wykładu Li Edelkoort na temat trendów we wzornictwie, przygotowano pogłębiony wykład o najlepszych tradycjach polskiej sztuki ludowej, który poprowadzi etnolog dr Anna W. Brzezińska.

Podczas warsztatów ogłoszony zostanie konkurs dla projektantów, a ogłoszenie wyników i wystawa prototypów produktów będzie miała miejsce 28 września podczas Światowych Dni Innowacji w Poznaniu.

Projekt "Nowy Folk Design" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundatorem nagród w konkursie jest Pro Design, koszty prototypowania projektów oraz pomoc technologiczną zapewni marka Meble Vox.

Celem projektu "Nowy Folk Design" jest rozwój i promocja nowoczesnego polskiego designu w oparciu o tradycję, transfer wiedzy i umiejętności przedstawicieli ginących zawodów do młodych projektantów, w rezultacie powstanie produktów inspirowanych folklorem. Celem jest także ocalenie ginących zawodów przed zapomnieniem.

Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o projekcie Nowy Folk Design na stronach: www.umww.pl (biznes) oraz na www.pro-design.com.pl/nowyfolk.

Dalszych informacji udziela:

Monika Tokarska-Nyga

Pro Design

tel. 0603 13 45 25

TESTTT