Opowieści świętych figurek. Wystawa ze zbiorów Wielkopolskiego Parku Etnograficznego

Od 2 maja do 30 października 2009 r. w lamusie dworskim z Mikołajewic na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach czynna będzie wystawa zatytułowana „Opowieści świętych figurek”. Na wystawie pokazane będą dewocjonalia – seryjne wyroby ceramicznych wytwórni, przeznaczone dla szerokich kręgów niazamożnych odbiorców.

Figurki Chrystusa, Matki Boskiej, Świętych i Aniołów, kompozycje religijne, domowe kropielniczki – to przedmioty kultu religijnego należące do wyposażenia wiejskich domów w ostatnich dziesięcioleciach XIX i pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.

Kolekcją takich przedmiotów może pochwalić się Wielkopolski Park Etnograficzny. Tworzą ją dwa zbiory, niezależnie zgromadzone przez dwóch kolekcjonerów i zakupione do zbiorów muzeum.

Pierwszy jest dziełem Jana Orczykowskiego z Cekowa koło Kalisza i liczy 365 przedmiotów, twórcą drugiego, liczącego 172 przedmioty, jest Edward Solarz z Gołańczy. Razem tworzą ciekawą i zapewne unikatową kolekcję.

Wystawa, w ciekawej aranżacji plastycznej Doroty Jagłowskiej, pozwoli zapoznać się zarówno z przedstawieniami popularnymi w sztuce dewocyjnej tego okresu (między innymi wizerunki Serca Jezusa i Serca Marii, Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, Matki Boskiej z Lourdes). A także – przyjrzeć się jej estetyce – słodkiej, kiczowatej urodzie postaci, elegancji drapowanych szat, zaczerpniętej z wysokiej sztuki stylistyce, bogactwu ornamentyki i złoceń – walorom powtarzającym się w niezliczonych egzemplarzach.

Oprawa plastyczna – Dorota Jagłowska
Scenariusz – Marta Romanow-Kujawa

TESTTT