Polskie stroje ludowe na największej wirtualnej wystawie mody

We Wear Culture to największa wirtualna wystawa ukazująca 3000 lat światowej mody. Wśród instytucji kultury i domów mody z całego świata znalazły się również polskie muzea, które prezentują polskie stroje ludowe i modę wiejską od połowy XIX wieku.

Projekt We Wear Culture to inicjatywa Google Cultural Institute. Dzięki niej internauci mogą prześledzić trzy tysiące lat światowej mody i zobaczyć jak strój stał się nieodłącznym elementem kultury. Projekt skierowany jest nie tylko fanów mody, ale również zapalonych historyków, zwolenników nowych technologii, melomanów oraz miłośników kina.

Wirtualna kolekcja, która jest dostępna od czerwca br. powstała we współpracy z ponad 180 instytucjami kultury, m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Londynu czy Tokio. Zawiera 400 wirtualnych wystaw, 30 000 zdjęć, filmów oraz unikalnych dokumentów.

Projektanci mody, kuratorzy, eksperci, a także uczelnie wyższe, muzea i organizacje pozarządowe połączyły siły, by stworzyć wystawę poświęconą światowej historii mody – od starożytności, poprzez czasy nowożytne, aż po współczesność oraz kultowe projekty, które zmieniły sposób ubierania się kolejnych pokoleń.

„Zachęcamy każdego, by za pomocą telefonu lub laptopa zobaczył naszą wystawę i poznał historie kryjące się za ubraniami, które ma na sobie” – mówi Amit Soot, dyrektor Google Arts & Culture. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii – w tym rzeczywistości wirtualnej, filmów panoramicznych, perspektywy Street View oraz ultrawysokiej rozdzielczości obrazów, dzięki której można obejrzeć detale cennych eksponatów – pozwala na inny niż tradycyjny kontakt ze sztuką.

Obok światowej sławy muzeów w projekcie wzięły udział cztery polskie muzea m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Muzeum Historii z Katowic, które prezentują polskie stroje ludowe i modę wiejską od połowy XIX wieku.

Wirtualna wystawa „Weaving the Tradition – Traditional Polish Folk Costumes”

Ekspozycja prezentuje ponad 240 obiektów ze zbiorów tkanin oraz strojów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Bezcenna kolekcja jest największą w Polsce i liczy około 11 000 eksponatów. Przedstawia najważniejsze typy strojów pochodzących z najciekawszych regionów kraju. Zgromadzone zabytki ukazują modę wiejską od połowy XIX wieku – poszczególne elementy odzieży, biżuterię, typy i techniki hafciarskie.

Na wystawie znajdą się zbiory unikalnych archiwalnych grafik, filmów oraz atelierowych fotografii. Odwiedzający wirtualną ekspozycję dowiedzą się także m.in. co rozumiano pod pojęciem „moda” w kulturze ludowej, dlaczego do wyrobu ludowej biżuterii używano silnie toksycznego octanu ołowiu lub jak na powstawanie i kształtowanie mody narodowej wpłynęły kobiece czasopisma z początku XX wieku.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – założone w 1888 roku, to najstarsze w Polsce i jedno z największych muzeów etnograficznych w Europie. Posiada zbiór obiektów etnograficznych i archiwaliów, który składa się z około 80 000 muzealiów. Jest miejscem spotkań miłośników sztuki i ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy.

Zobacz: Wystawa „Weaving the Tradition – Traditional Polish Folk Costumes”

„The Silesian Wardrobe” – śląskie stroje ludowe

slaskie-stroje-ludowe-google

Źródło: www.google.com/culturalinstitute

Muzeum Historii Katowic w ramach projektu „We wear culture” Google Art & Culture przygotowało specjalną dwujęzyczną wirtualną wystawę „The Silesian Wardrobe” poświęconą śląskim strojom ludowym. Zaprezentowano na niej m.in. tradycyjny strój rozbarski, jakle, watówki, halki, kabotki, chusty, czepce.

Zobacz: Wystawa Muzeum Historii Katowic The Silesian wardrobe

* * *

W projekcie wzięły udział również Muzeum Narodowe w Warszawie (wystawa „Piękne hafty. Ze wzornika i żurnala”, na której prezentowane są najpiękniejsze haftowane ubiory i akcesoria mody z kolekcji MNW (na przykład płaszcz koronacyjny Augusta III Sasa) oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które przedstawia drukowane tkaniny odzieżowe z okresu PRL (między innymi projekty Anny Brokowskiej, marki Hoffland czy Domu Mody „Telimena”).

Wszystkie wystawy do obejrzenia na stronie www.g.co/wewearculture

Źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie / www.g.co/wewearculture