Podziel się wspomnieniami! 50 lat Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu

W tym roku po raz 50. odbędą się Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Stowarzyszenie Twórców Ludowych, organizator tego wyjątkowego wydarzenia, zaprasza do współtworzenia jubileuszowej publikacji!

W tym roku, w dniach 23-25 czerwca obchodzić będziemy jubileusz pięćdziesięciolecia Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Od początku towarzyszące Festiwalowi Kapel i Śpiewaków Ludowych są jednym z najstarszych tego typu wydarzeń na Lubelszczyźnie i w Polsce. Targi organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych są nie tylko wydarzeniem kupieckim, ale również miejscem wymiany myśli artystycznej oraz spotkaniem środowiska twórców ludowych. Jest to jedyne w swoim rodzaju święto autentycznej, sztuki ludowej. Targi od lat spełniają ważną funkcję w ukazywaniu tendencji we współczesnej sztuce i rękodziele ludowym. Wielokrotnie służyły jako przykład dla innych organizatorów takich przedsięwzięć w regionie i w kraju.

Warto podkreślić, że przez lata uczestnikami Tragów byli uznani i wybitni twórcy ludowi, którzy na stałe weszli do kanonu polskiej sztuki ludowej. Na Targach gościliśmy m.in. takich nestorów jak Teodor Biegun (zabawkarz), Helena Kamieniarz (koronczarka), Bolesław Szulc (rzeźbiarz), Bronisław Pietrak (kowal), Edward Bychawski (kowal), Mieczysław Biernacik (kowal), Stefania Samsel (wycinankarka kurpiowska), Zdzisław Walczak (malarz na szkle), Władysław Bakun (plecionkarz), Władysława Prucnal (ceramika), Józef Citak (rzeźbiarz).

Chcąc godnie upamiętnić pięćdziesięcioletnią historię tego wydarzenia Stowarzyszenie Twórców Ludowych przygotowuje publikację „50 lat Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu – wydawnictwo jubileuszowe”. Będzie to pierwsze takie wydawnictwo poświęcone Targom.

W związku z tym zwracamy się przede wszystkim do twórców ludowych i sympatyków STL z prośbą o przekazywanie nam swoich wspomnień związanych z Targami. Będziemy wdzięczni za wszelkie wypowiedzi, anegdoty, zdjęcia i inne materiały, które uzupełnią nasze archiwum i nadadzą wydawnictwu niezwykle ciepły i wspomnieniowy charakter. Serdecznie zapraszamy do współtworzenia naszej publikacji!!!

Materiały można dostarczać osobiście do Biura STL, przesłać pocztą (ul. Grodzka 14, 20-112 Lublin) lub mailem: zgstl@op.pl do końca kwietnia br.

Pracownicy Biura STL