Podlaskie. „Malinki” z Malinnik skończyły 20 lat

Jubileusz 20-lecia zespołu „Malinki” odbył się w niedzielę, 15 lipca w Malinnikach w gminie Orla (woj. podlaskie). To regionalny zespół śpiewaczo-obrzędowy, który od wielu lat kultywuje tradycje pieśni lokalnej, w tym głównie lokalnego dialektu białoruskiego.

W uroczystości uczestniczył Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

„Nasz region obfituje w jubileusze. obok święta dużych instytucji takich jak Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury mamy możliwość cieszyć się z jubileuszu kultury lokalnej, takich zespołów jak ,,Malinki”, które przytulają do muzyki i śpiewu mieszkańców, swoich sąsiadów. W imieniu zarządu województwa dziękuję za lata pasji i pracy nad twórczością ludową, życzę kolejnych lat w zdrowiu i chęci występów” – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno.

Zespół folkloru autentycznego „Malinki” powstał w 1998 r., inicjatorem powstania zespołu był Stefan Kopa, a kierownikiem zespołu jest Wiera Niczyporuk. Śpiewają pieśni charakterystyczne dla wsi Malinniki. Przedstawia również scenki związane z chrzcinami, dożynkami i innymi uroczystościami. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów zarówno w konkursach „Piosenka Białoruska”, jak i na przeglądach folklorystycznych w Narewce, Wysokim Mazowieckim, Suwałkach, Bielsku Podlaskim, Stoczku Łukowskim i Tarnogrodzie.

fot. www.wrotapodlasia.pl

fot. www.wrotapodlasia.pl

Wiera Niczyporuk (ur. 1940 r.) jest liderką zespołu śpiewaczego „Malinki” z Malinnik (gm. Orla, woj. podlaskie), istniejącego od 1998 roku. Zespół kultywuje miejscowy folklor: śpiewa pieśni charakterystyczne dla wsi Malinniki i przedstawia stare, prawie zapomniane już obrzędy związane z chrzcinami, dożynkami i innymi uroczystościami. “Malinki” występują na przeglądach regionalnych i ogólnopolskich. Najczęściej pokazują obrzęd żniwny (tzw. “perepelycia”), weselny, „toczenie korowaja” (związany z dniem św. Jerzego), “odwiedki” (pierwsze odwiedziny nowonarodzonego dziecka), kwaszenie kapusty. Przygotowaniem widowisk zajmuje się Wiera Niczyporuk. Dba o to, by wszystkie pieśni były wykonywane w lokalnym dialekcie (przez językoznawców zaliczanym do gwary o cechach ukraińskich). Wiera Niczyporuk jest też laureatką III miejsca Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, w kategorii “solista śpiewak”.

* Zdjęcie główne: fot. www.orla.naszgok.pl

Źródło: wrotapodlasia.pl / at