Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum”

Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum”

Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum”
fot. www.wrotapodlasia.pl

Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum” to unikatowe przedsięwzięcie przedstawiające bogactwo drewnianej architektury białostocczyzny, niezwykłości starych drewnianych chat, zabytkowych kapliczek, cerkwi i kościołów.

W dniach 16-18 września b.r. odbędzie się objazd studyjny dziennikarzy w ramach otwarcia podlaskiego szlaku kulturowego „Drzewo i Sacrum”. Trasa objazdu obejmuje malownicze tereny województwa podlaskiego; wiedzie przez powiat białostocki, bielski i hajnowski.

Projekt jest unikatowym przedsięwzięciem przedstawiającym bogactwo drewnianej architektury oraz tradycji województwa podlaskiego.

Uczestnicy objazdu będą mieli okazję poznać historię przepięknych drewnianych budowli, spotkać się z twórcami ludowymi i poznać specjały podlaskiej kuchni. Objazd studyjny zainauguruje wykład dr Artura Gawła, autora „Zdobnictwa drewnianych domów na Białostocczyźnie”.

Szlak "Drzewo i Sacrum" to wspólna inicjatywa Związku Młodzieży Białoruskiej oraz Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Podczas wędrówki czy przejażdżki trasą szlaku „Drzewa i Sacrum” można obejrzeć wiele ciekawych i imponujących obiektów oraz zapoznać się z ich historią. W województwie podlaskim zachowała się piękna drewniana architektura wiejska, świątynie, kaplice, przydrożne krzyże i kapliczki, warsztaty rzemieślnicze, dworce, zabytki techniki jakimi są drewniane wiatraki oraz młyny wodne, a także zabytki przyrody oraz zabytki archeologiczne.

Na szlaku można również zetknąć się z wieloma przykładami fascynującej tradycji rękodzieła i rzemiosła ludowego.

Szlak "Drzewo i Sacrum" stworzyliśmy z myślą o ukazaniu piękna drewnianej architektury białostocczyzny, niezwykłości starych drewnianych chat, zabytkowych kapliczek, cerkwi i kościołów. Dzlaku chcieliśmy także pokazać turystyczne i kulturowe walory terenów, przez które przebiega jego trasa (gminy: Bielsk Podlaski, Orla, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Czyże, Narew, Zabłudów) – mówią pomysłodawcy Szlaku ze Związku Młodziezy Białoruskiej.

Są to obszary nierzadko pomijane na trasach wypraw turystycznych na Podlasie, a niesłusznie. Przecież to właśnie na tych terenach zachowały się jeszcze przykłady drewnianego budownictwa z końca XVI wieku, to właśnie tu wiele chat zdobią piękne drewniane okiennice, narożniki i wiatrownice.

Białostocczyzna to także obszar przenikania się Wchodu i Zachodu, obszar kulturowo i mentalnie kształtowany przez różne narody, religie i wspólną historię mieszkańców. Elementem bogatej mozaiki Podlasia są Białorusini, którzy od stuleci kształtowali kulturowy charakter tych ziem. Do dziś na wielu obszarach Białostocczyzny zachował się język, zwyczaje, a także kultura materialna podlaskich Białorusinów. Gminy, przez które przebiega szlak są częścią tego obszaru.

Na trasie szlaku możecie spotkać ludowych rzemieślników, artystów, muzyków czy rzeźbiarzy. Wszyscy ci ludzie – tworzą niepowtarzalny klimat tych obszarów i niewątpliwie wzbogacają jego przestrzeń kulturową.

Wytyczając trasę szlaku organizatorzy stworzyli kilka alternatywnych możliwości poruszania się po nim. Wszystko po to, by pokazać jak najwięcej z piękna i bogactwa drewnianej architektury Podlasia, ale także po to, by każdy mógł wybrać te obszary, które najbardziej go interesują.

W najciekawszych miejscowościach na trasie Podlaskiego Szlaku Kulturowego "Drzewo i Sacrum" umieszczono tablice informacyjne. Można dowiedzieć się z nich o historii miejscowości, o tym, co warto w niej zobaczyć, z kim się spotkać.

Zgłoszenia na objazd studyjny można nadsyłać do 1 września na adresy:
sonca@sonca.org, kontakt@drzewoisacrum.eu

W ramach projektu powstała strona internetowa www.drzewoisacrum.eu, na której znajdują się m.in. opisy i trasa Szlaku, artykuły poświęcone tradycyjnemu budownictwu oraz dział multimedia z fragmentami wypowiedzi mieszkańców w audio i wideo

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

TESTTT