Podkarpackie. Nagrody dla ludzi kultury

Już po raz 20. wręczono nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego dla osób, które wyróżniają się działalnością w sferze kultury. Nagrody wręczono podczas uroczystej, jubileuszowej gali w Filharmonii Podkarpackiej. Wśród nagrodzonych znalazły się również osoby i instytucje działające na rzecz kultury regionalnej i dziedzictwa kulturowego.

Nagrody otrzymali zarówno indywidualni twórcy, działacze, jak i zespoły ludowe.

Wśród osób, które wzięły udział w gali znaleźli się m.in.: marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Stanisław Kruczek, poseł Wojciech Buczak, wicewojewoda Lucyna Podhalicz oraz  Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

„Jesteśmy wdzięczni za państwa dokonania, trud, za ogromny wkład pracy włożony w to, aby nasza kultura, nasze dziedzictwo było eksponowane” – mówił marszałek Władysław Ortyl, dodając, że cieszy go możliwość wręczenia nagród i wyróżnień.

Gala rozpoczęła się od wręczenia przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowych medali: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medale wręczył marszałek Władysław Ortyl, a otrzymali je: Maria Orłowska  z Mielca – długoletnia tancerka  ZPiT „Rzeszowiacy”, Janusz Wołoszczak  z Mielca – długoletni tancerz ZPiT „Rzeszowiacy”.

Po wyróżnieniach przyszedł czas na nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego. Nagrody zostały przyznane za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianiu oraz ochronie kultury w roku 2018.

Nagrody indywidualne otrzymali Romuald Kalinowski  z Rzeszowa – choreograf i kierownik artystyczny ZPiT  „Resvia Saltans”.

Nagrody za całokształt działalności przyznane zostały Towarzystwu na rzecz Rozwoju Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, które od 1995 roku prowadzi działalność na rzecz Muzeum, które w b.r., obchodzi Jubileusz 50 – lecia działalności, Lucynie i Henrykowi Rudawskim z Przemyśla – muzycy współpracujący głównie z ZPiT „Przemyśl”, organizatorzy XVII edycji Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Gospel w Przemyślu i III edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej, a także Zespołowi Ludowemu Kombornia z Korczyny za popularyzacje muzyki ludowej pogórza Karpackiego w kraju i za granicą.

Natomiast nagrody za szczególne osiągnięcia  otrzymał wielopokoleniowy amatorski Zespół Pieśni i Tańca Lubenka z Lubeni funkcjonujący od 40 lat, a także Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa –  od 16 lat grający muzykę dawną polskiego i europejskiego średniowiecza oraz tradycyjną muzykę z Podkarpacia.

* Zdjęcie główne: Gala wręczenia nagród kulturalnych Województwa Podkarpackiego, fot. Monika Konopka / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Źródło: Monika Konopka / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie