Handuł. Kupcy z Wilamowic – gra planszowa o niezwykłym miasteczku

Na rynku wydawniczym ukazała się gra planszowa o kulturze i historii Wilamowic – miasteczka położonego między Bielskiem-Białą a Oświęcimiem, w którym używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy – wymysiöeryś.

Wilamowice to niewielka miejscowość położona w powiecie bielskim, w której używany jest wymysiöeryś – jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy. Powojenne represje ze strony władz komunistycznych przerwały międzypokoleniowy przekaz kultury i języka, sprawiając, że wilamowskość stawała się powodem do obaw lub wstydu.

Obecnie młodzi mieszkańcy Wilamowic z ogromną energią i kreatywnością działają na rzecz swojej społeczności, tworząc międzypokoleniowe mosty i przestrzenie współpracy. Celem projektu „#Wilamowice mówią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” jest wsparcie Wilamowian w zachowaniu i rozwoju ich dziedzictwa, a także promocja kultury wilamowskiej na terenie całego kraju.

Handuł. Kupcy z Wilamowic – gra planszowa o niezwykłym miasteczku

Handuł. Kupcy z Wilamowic – gra planszowa o niezwykłym miasteczku

W ramach tegorocznej edycji projektu powstała profesjonalna gra planszowa odwołująca się do kluczowych elementów kultury Wilanowian takich jak, język, strój czy wątki związane z tradycjami kupieckimi. Projektowanie planszówki zostało powierzone profesjonalistom (autorami są Karol Madaj oraz Jan Madejski), którzy współpracowali z lokalną społecznością oraz ekspertami akademickimi. W ten sposób powstało atrakcyjne narzędzie, które pozwala poznawać wilamowską kulturę i historię przy okazji emocjonującej rozrywki. Gracze przenoszą się w czasie o niemal dwieście lat i jako wilamowska rodzina muszą handlować różnymi towarami w Galicji i całej Europie.

Informacje o miejscach, gdzie można przetestować grę oraz o możliwościach jej pozyskania znajdują się na stronie www.etnograficzna.pl.

Dofinansowano ze środków Biura Edukacji m. st. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt wspiera Sklep Podróżnika www.sp.com.pl.

Patronat nad projektem przyznały: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Sztuka24h oraz kulturaludowa.pl.