Pisanki i palmy – nowa wystawa czasowa we wrocławskim Muzeum Etnograficznym

Na corocznej wystawie wielkanocnej w Muzeum Etnograficznym pokazane zostaną współczesne atrybuty świąt: pisanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne, baranki z ciasta i gliny, papierowe kwiaty, drewniane i ceramiczne ptaki – ozdoby wykonane tradycyjnymi i współczesnymi technikami przez twórców działających na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć pisanki zdobione różnymi technikami, np.: batikową, rytowniczą i aplikacyjną. Będą jajka oklejane miniaturowymi wycinankami, rdzeniem sitowia, opolskie „kroszonki” oraz te wykonane według wzorów huculskich, suwalskich czy rzeszowskich.

Wystawa pozwoli również przyjrzeć się rozwojowi technik wykonywania świątecznych ozdób – ich zmianom, kierunkom i modom artystycznym, którym niewątpliwie podlegają.

Opolskie wzory, opolskie pisanki

14 marca o g. 15:00 odbędzie się wykład Doroty Jasnowskiej w ramach cyklu „Druga sobota w Etnografii” – „Z krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Tradycyjne roślinne ornamenty stosowane w zdobieniu opolskich kroszonek techniką rytowniczą zostały w latach 60. XX w. przeniesione także na ceramikę, tkaniny i inne materiały. To jedyne w swoim rodzaju wzornictwo, będące niewątpliwie jednym z symboli Opolszczyzny, w sierpniu 2019 roku trafiło na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Wystawa dostępna będzie od 17 marca do 3 kwietnia br. i zakończy się kiermaszem wielkanocnym (4 kwietnia, godz. 10:00–16:00).

* Zdjęcie na górze: Pisanki i palmy, fot. Wojciech Rogowicz / Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu