Piknik etnograficzny na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego

W dniach 30 kwietnia -3 maja 2016 r. zapraszamy do Czarnej Wsi Kościelnej na wyjątkowy piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Impreza promuje najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994 r. przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

— Szlak Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego od 22 lat przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy. Obejmuje on najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo – mówi etnograf Wojciech Kowalczuk, inicjator i pomysłodawca Szlaku, kierownik Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje KulturaLudowa.pl

Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w zagrodzie kowala i garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.

Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku- janowskie tkaczki, łyżkarza z pobliskiego Zamczyska, rzeźbiarza z Sokółki. Rękodzielnicy i artyści ludowi zaprezentują swoje wyroby i technologie wykorzystywane do ich wytwarzania oraz będą zachęcać turystów do odwiedzenia warsztatów w trakcie sezonu.

Jak zawsze będzie to wspaniała okazja do podziwiania ich twórczości, zakupu pamiątek regionalnych, udziału w warsztatach. Nie zabraknie też swojskich smakołyków oraz odrobiny muzyki. W tym roku dodatkowo będzie można zapoznać się z tradycyjnymi recepturami wytwarzania kiszonek.

Jak zapowiadają organizatorzy — Na odwiedzających czeka moc różnych atrakcji, zarówno dla starszych, jak i tych młodszych. Każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Warto przyjechać i poznać tradycje naszych przodków.

W programie:

– zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni

– spotkania z janowskimi tkaczkami, rzeźbiarzem z Sokółki i łyżkarzem z Zamczyska

– prezentacja tradycyjnych technologii i form

– zwiedzanie wystawy „Krzyż kowalski na Podlasiu” przygotowanej przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie

– nauka toczenia na kole garncarskim

– koncerty kapel i instrumentalistów ludowych.

– warsztaty tradycyjnego kiszenia

– stoiska promujące atrakcje turystyczne

Zapraszają:
Dom Kultury w Czarnej Białostockiej
Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie
Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Starostwo Powiatowe w Białymstoku
Stowarzyszenie Edukator w Łomży oddz. w Czarnej Wsi Kościelnej

Partner:
Stowarzyszenie Twórców Ludowych