Nie żyje twórczyni ludowa Maria Gleń

Stowarzyszenie Twórców Ludowych z wielkim smutkiem żegna zmarłą 1 maja 2019 roku Panią Marię Gleń, wybitną twórczynię ludową, której osobowość i osiągnięcia miały olbrzymi wpływ na rozwój STL.

Maria Gleń urodziła się 2 września 1933 roku we wsi Zakręcie na przedmieściu Krasnegostawu, gdzie mieszkała przez całe swoje życie. W czasie wojny straciła rodziców i od 11 roku życia wychowywała się u ciotek, zarabiając na utrzymanie ciężką pracą. Już jako 11-letnia dziewczynka rozpoczęła pisanie wierszy i piosenek. Debiutowała w „Zarzewiu” (1965 r.), była poetką, autorką prozy, wycinankarką, pisankarką, animatorką życia społeczno-kulturalnego.

Aktywna działaczka i członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych, z którym była bardzo ściśle związana od chwili powstania w 1968 roku, gdzie przez trzy kadencje pełniła funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego. Drukowała w wielu dziennikach, czasopismach i kilkunastu antologiach. Wydała 12 autorskich tomików indywidualnych.

Należała do grona założycieli audycji Polskiego Radia „Kiermasz pod kogutkiem”, której przez długie lata była korespondentem. Otrzymała wiele odznaczeń, do najważniejszych z nich należą: „Order Serca-Matkom Wsi”, Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Nagroda im Jędrzeja Cierniaka za popularyzację obrzędów ludowych, dyplom za uczestnictwo w Międzynarodowym Przeglądzie Wycinanki, dyplom za udział w Wielkim Bostońskim Konkursie Poetyckim ‘94 poświęcony postaci pułkownika Kuklińskiego, dyplom Prezesa Zarządu Polskiego Radia za długoletnią pracę twórczą z „Kiermaszem pod kogutkiem”, dyplom Ministra Kultury i Sztuki za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej, Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, odznaka honorowa „Za zasługi dla Lubelszczyzny”, odznaka „Złote Karpie” za zasługi dla miasta Krasnystaw oraz „Grawerton” Marszałka Województwa Lubelskiego za zasługi dla regionu.

Pani Maria Gleń była laureatką wielu nagród literackich m.in.: Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka oraz Konkursie Poetyckim im. Sabiny Derkaczewskiej.