Najlepsze płyty minionego roku według portalu MuzykaTradycyjna.pl

Redaktorzy oraz współpracownicy portalu muzykatradycyjna.pl dokonali muzycznego podsumowania minionego 2015 roku.

“Miniony niedawno rok był bodaj najciekawszym z dotychczasowych, a w każdym razie jednym z najwocniejszych, jeśli chodzi o muzykę tworzoną mniej lub bardziej w oparciu o źródła tradycji. Postanowiliśmy w związku z tym sprokurować skromne podsumowanie z udziałem członków naszej redakcji, współpracujących z nami znawców i miłośników tej muzyki oraz kilku jeszcze wytrawnych znawców i bacznych obserwatorów tego co się dzieje na tej niwie polskiego rynku wydawniczego” – pisze na łamach portalu Remek Mazur-Hanaj, pomysłodawca głosowania oraz redaktor naczelny MuzykaTradycyjna.pl.

W typowaniu udział wzięli:
Maria Baliszewska
Weronika Grozdew-Kołacińska – Pracownia Muzyki Tradycyjnej przy IMiT
Agata Kusto <Pismo Folkowe>
Tomasz Janas, kultura.poznan.pl
Maciej Łata
Urszula Nowak
Marcin Piosik <Radio Merkury>, <Radio Afera>
Kamil Piotrowski <Folk24>
oraz redakcja MT.pl (Ewelina Grygier i Remek Mazur-Hanaj)

Wydawnictwa oceniano w dwóch kategoriach: Muzyka tradycyjna – Archiwalia (publikacje z archiwaliami terenowymi) oraz Muzyka tradycyjna – Kontynuacja i kreacja (twórcza kontynuacja, odwołanie się do tradycji).

I tak w kategorii pierwszej Muzyka tradycyjna – Archiwalia najlepiej oceniono płytę Dynastia Sowów z Piątkowej, Muzyka Źródeł vol. 30, wyd. Polskie Radio, natomiast w kategorii Muzyka tradycyjna – Kontynuacja i kreacja miejsce pierwsze zajęły Mazurki niepojęte (wyd. Karrot Kommando) w wykonaniu rodzinnej Kapela Maliszów.

Pełna lista wyróżnionych wydawnictw: www.muzykatradycyjna.pl

* Foto: Okładki nagrodzonych wydawnictw