„Mikołajki Folkowe” – święto tradycji i folku

Festiwal „Mikołajki Folkowe”, który już po raz 31. odbędzie się w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie tradycyjnie w drugi weekend grudnia, jest renomowanym wydarzeniem, od wielu lat cieszącym się niesłabnącą popularnością. Impreza, będąca świętem tradycji i folku, łączy pasjonatów (słuchaczy oraz wykonawców) tej muzyki nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy.

Najbardziej wyczekiwaną częścią festiwalu są koncerty, które zajmą mniej więcej dobę, i około 30 godzin spotkań oraz zajęć warsztatowych.

W piątek o 20.30 na scenie Dużej Sali Widowiskowej Chatki Żaka legendarna Kapela ze Wsi Warszawa zagra utwory z najnowszej płyty „Uwodzenie” inspirowanej muzyką Mazowsza. W ramach tego koncertu wystąpi też lubelska formacja bębniarska – Młode Djembe. Poprzedzą go otwarte zmagania konkursowe – „Scena Otwarta”, która rozpocznie się o 15.00. Następnego dnia o 18.00 został zaplanowany „Koncert na Sobotę”, podczas którego wystąpi z repertuarem łączącym polską i chińską muzykę ludową duet Maria Pomianowska (fidele kolanowe) & Mingjie Yu (cytry zheng), a po słowiańsku zagrają gospodarze – Orkiestra św. Mikołaja. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie też niezwykle żywiołowa Dikanda, nawiązująca do brzmień bałkańskich i romskich, ale nie tylko. W niedzielę w świąteczną atmosferę wprowadzi nas „Godni koncert” rozpoczynający się o 17.00 występem Grupy „Szopka z lalkami” pochodzącej z Dobczyc, na scenę zawita też spore grono kolędników. W tym roku reaktywuje się Mikołajkowa Scena Ad Hoc, na której zadebiutuje formacja Frustra. Festiwal zakończy koncert chorwackiego duetu Dunjaluk.

Organizatorzy Mikołajek Folkowych przygotowali szeroki wachlarz zajęć warsztatowych. Odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców z całej Europy, nauka pieśni chorwackich i ludowych pieśni do świętych, warsztaty muzyczne Przemka Łozowskiego, warsztaty świąteczne. Zajęcia muzyczne dla najmłodszych poprowadzi Marcin Skrzypek z Orkiestry św. Mikołaja.

To nie wszystkie atrakcje folkowego święta. W piątek o godz. 19.00 w Chatka Cafe będzie miało miejsce spotkanie z pisarką Martą Krajewską, autorką cyklu o Vendzie z Wilczej Doliny. W sobotę o godz. 16.30 odbędzie się prezentacja instrumentów i tradycji karpackich przygotowana przez Józefa Sowę. W holu Chatki Żaka swoje stoiska rozłożą liczni rękodzielnicy w ramach Jarmarku Cudów,

Od piątku przed Chatką Żaka będzie można obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną „Tradycja w Obiektywie”, a w środku wystawę fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda „Catch the Magic Moment”. Uczestnicy festiwalu będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie w Mikołajkowym Gabinecie Portretowym. Będzie też działać Folkowa Wymiennikownia.

Nieodłącznym elementem towarzyszącym festiwalowi jest rozpoczynająca się 9 grudnia o godz. 9.00 międzynarodowa konferencja naukowa „Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej” organizowana we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W ramach tego wydarzenia uczestnicy dyskutować będą o doświadczeniu historycznym ludu. Obrady będą kontynuowane również 10 grudnia. Konferencyjne spotkanie będzie można śledzić na fanpage’u Mikołajek Folkowych.

W tym roku wykonawcy zagrają w wyjątkowym kwiatowym otoczeniu. Scenografia zostanie wykonana przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarka Koziary. W przerwie licznych festiwalowych atrakcji widzowie będą mogli śledzić mikołajkowe nowiny w naszych mediach społecznościowych. Po raz kolejny na naszą stronę na Facebooku zawita „Dobre Studio”, w którym na żywo relacjonować będziemy emocjonujące wydarzenia i rozmawiać z wyjątkowymi gośćmi.

Organizatorzy festiwalu – Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka oraz Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego – stawiają na działalność popularyzatorską i promocję muzyki tradycyjnej, a także kultury ludowej, dzięki ukazywaniu jej w sposób nowatorski, a jednocześnie zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Artyści zaproszeni do wystąpienia na mikołajkowej scenie prezentują swoją twórczość inspirowaną folklorem. Dokonując swobodnych interpretacji źródeł, jakie stanowi muzyka ludowa, wykorzystują współczesne środki, łącząc nowoczesne formy wyrazu z tradycyjnym brzmieniem – mówi organizujący festiwal Bogdan Bracha  – Ta idea przyświecała nam już 30 lat temu, kiedy jako studenci zorganizowaliśmy pierwsze Mikołajki”. Międzynarodowa reputacja Mikołajek Folkowych przyciąga co roku do Lublina spore grono stałych uczestników oraz widzów. W ciągu trzydziestu edycji na mikołajkowej scenie wystąpiło ponad 260 wykonawców z 27 krajów, zaś co najmniej drugie tyle uczestniczyło w Konkursie „Scena Otwarta”, który od 1993 roku pomaga wypromować młodych wykonawców na polskiej scenie folkowej.

XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2021
Lublin, 9 – 12.12. 2021 ACKiM UMCS „Chatka Żaka”

PROGRAM

czwartek, 9 grudnia

9:00–21:00 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online

piątek, 10 grudnia

9:00–18:30 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online

15:00 Konkurs Scena Otwarta (Mała Sala Widowiskowa)

17:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)

17:30 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)

18:00 Jarmark Cudów (hol)

19:00 Spotkanie z Martą Krajewską (Chatka Cafe)

20:30    Uwodzenie – Młode Djembe, Kapela ze Wsi Warszawa (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 30/40 zł

sobota, 11 grudnia

11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)

13:00 Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević (sala ciszy)

14:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)

16:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)

16:30 Prezentacja instrumentów i tradycji karpackich – Józef Sowa (Mała Sala Widowiskowa)

17:00 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)

18:00 Jarmark Cudów (hol)

18:00 Koncert na Sobotę – Maria Pomianowska & Mingjie Yu, , Dikanda, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 40/50 zł

niedziela, 12 grudnia

11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)

13:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)

14:00 Wszystko gra – warsztaty muzyczne Marcina Skrzypka dla dzieci (sala 1.4)

15:00 Warsztaty świąteczne (hol)

17:00 Jarmark Cudów (hol)

17:00 Godni koncert – Grupa kolędnicza „Ludowa szopka z lalkami”, prezentacja warsztatów

Przemysława Łozowskiego, Teatr „My Persony”, Ani Duzi Ani Mali, Bronisław Rawski

i Przyjaciele (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 10 zł

18:30 Mikołajkowa Scena Ad Hoc – Frustra – nowe stare historie (Białe Foyer)

19:30 Folk i okolice – Dunjaluk Chorwacja (Mała Sala Widowiskowa) bilety: 20/30 zł

Festiwalowi towarzyszą:

Tradycja w Obiektywie – wystawa pokonkursowa (Galeria Zewnętrzna)

Catch the Magic Moment – wystawa fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda (Białe Foyer)

Karnet z folderem festiwalowym i płytą: 80 zł

Bilety i karnety dostępne na: www.ekobilet.pl/sarf

www.mikolajki.folk.pl