Melodie od Powiśla – nowa płyta od Muzyki Zakorzenionej

Melodie od Powiśla to wydana przez fundacje Muzyka Zakorzeniona płyta dokumentująca czterodniowe spotkanie z muzyką tradycyjną, które odbyło się w świętokrzyskim Rakowie u schyłku wakacji 2021 roku. Jego uczestnikami były dzieci i młodzież z Warszawy i Rakowa oraz wiejscy muzykanci z Powiśla świętokrzyskiego.

Podczas warsztatów, spotkań i zabawy tanecznej kilka pokoleń wymieniało się melodiami i pozytywną energią, zyskując przy tym motywację do pielęgnowania tradycji swoich małych Ojczyzn.

Na płycie usłyszymy:

Zespół Rakowskie Fijołecki powstały w 2016 r. z inicjatywy sióstr ze świętokrzyskiego Rakowa: Magdaleny Wojsy i Justyny Piotrowicz. Tworzą go dzieci w wieku 7-14 lat uczęszczające do szkoły podstawowej w Rakowie. Uczą się w nim przywiązania do tradycji swojej małej Ojczyzny oraz poczucia dumy ze swego pochodzenia. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, gminnych oraz zabawach tanecznych w swoim regionie.

Zespół Wesołe Mazurki z Pragi. To grupa dzieci grających muzykę tradycyjną działająca od 2016 r. przy Domu Kultury TuPraga. Pod czujną i troskliwą opieką Pauli Kinaszewskiej dzieci uczą się śpiewać, grać i przede wszystkim czuć muzykę polskiej wsi – ekspresywną, żywiołową i oryginalną. Grają melodie z Ziemi Radomskiej, Kielecczyzny oraz Mazowsza. Zespół często gra do tańca i posłuchu, kolęduje na na terenie swojej dzielnicy i przede wszystkim bawi się muzyką.

Akordeonistkę Barbara Michalec (ur. 1953) z Ciszycy Dolnej k. Tarłowa posiadającą bardzo szeroki repertuar muzyczny: od śpiewnych powiśloków, poprzez polki (często przejęte przez powiślackich muzykantów od kapel żydowskich), aż po fokstroty i walczyki. Co ważne, gra je z zachowaniem charakterystycznego stylu wykonawczego, który niełatwo już w tych stronach spotkać. Chodzi m.in. niespieszne tempo melodii trójmiarowych (powiślaków), charakterystyczne rubatowanie, jak i zmiany tonacji. Na płycie usłyszymy ją w towarzystwie trąbki i barabanu.

Zdzisława Kwapińskiego (ur. 1951), skrzypka i saksofonistę pochodzącego ze Zwolenia, jednego z inicjatorów i współorganizatorów, pierwszych po latach przerwy, zabaw tanecznych przy muzyce tradycyjnej na wschód od Radomia. To także niestrudzony popularyzator powiślackich melodii znanego ze współpracy z Kapelą ze wsi Warszawa i Warszawskim Combo Tanecznym. Na płycie usłyszymy go z synem Michałem i szwagrem Stanisławem, zarówno w składzie opartym o skrzypce, jak i saksofon.

Płytę można odsłuchać w internecie na stronie www.muzykazakorzeniona.bandcamp.com

Wydawca: fundacja Muzyka Zakorzeniona, 2021