Mazurki jesienią

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Wszystkie Mazurki Świata oraz Muzyka Odnaleziona zapraszają na Jesienne mazurki, które odbęda się w Warszawie w dniach 16-18 listopada 2012 r. W programie m.in. warsztaty muzyki tradycyjnej, zabawy taneczne, pokazy filmów o muzykantach.

Jesienne mazurki
16-18 listopada 2012
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
ul. Elektoralna 12, Warszawa

PROGRAM:

Piątek, 16 listopada

18.00 – 21.00 otwarte warsztaty instrumentalne z polskiej muzyki tradycyjnej (skrzypce, bębny, harmonie, inne dowolne instrumenty) prowadzenie Maciej Żurek – Stowarzyszenie Tratwa

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać, nauczyć się grać, słuchać i rozumieć polską muzykę tradycyjną. Wymagana podstawowa umiejętność gry na instrumencie (powtórzenia melodii ze słuchu)

Sobota, 17 listopada

10.00 – 13.30 – otwarte warsztaty instrumentalne z polskiej muzyki tradycyjnej

15.00 – 18.00 – otwarte warsztaty z Janem Gacą. Prowadzenie Janusz Prusinowski – Wszystkie Mazurki Świata

19.00 – pokaz filmu Muzykanci Gace z Radomskiego, przedstawienie publikacji 3xGace. Mistrzowie i Uczniowie

19.30 – 2.00 – zabawa taneczna (polska Muzyka tradycyjna)

Niedziela, 18 listopada

16.00 – pokaz filmu DVD dołączonego do książki Andrzeja Bieńkowskiego Ostatni wiejscy muzykanci.
Miasto a wieś: stereotypy, etosy, granice folkloru rozmowa Zbigniewa Benedyktowicza i Andrzeja Bieńkowskiego

ok. 17.30 – wystawa Między nami

Cóż mogą mieć wspólnego współcześni artyści i moja książka, której wydanie jest powodem spotkania – z pamięcią o malarzu Józefie Czapskim?

Jestem u Józefa Czapskiego w podparyskiej pracowni, 1985 rok. Zaczęło się od rozmowy o malarstwie. Potem opowiadam o moich nagraniach muzyki wiejskiej. Na koniec naszego spotkania Czapski powiedział – Wie pan, dla mnie artyści stanowią pewien klan wspólnego wtajemniczenia, niezależnie od tego co i gdzie tworzą i jaka jest jakość ich sztuki – powinni czuć wzajemną więź.

Ten idealizm Czapskiego jest przesłaniem wystawy Między nami, próbą przekroczenia barier pomiędzy wiejskimi muzykantami i miejskimi mistrzami. Artyści powinni doceniać swoje dokonania, niezależnie od tego, co tworzą. Do wystawy zaprosiłem poetów ze swoimi wierszami, rzeźbiarzy, malarzy. Dziś twórców znanych i wybitnych, ważnych dla naszej kultury. Dziękuję im za to, że przyjęli moje zaproszenie.

Andrzej Bieńkowski

ok. 19.00 – zagrają: Trio Janusza Prusinowskiego i inne kapele

3xGace. Mistrzowie i Uczniowie. Wielu autorów
To książka ze zdjęciami i dwie płyty CD o jednej z najświetniejszych kapel rodzinnych z Radomskiego – kapeli Gaców – oraz o ich młodych uczniach. Założycielem kapeli w końcu lat 1940. był Piotr Gaca, grali też: Jan, Władysław, Stanisław i Stefan – wszyscy Gace! Nagrania Gaców są na pierwszej płycie. Wyjątkowość Gaców to nie tylko znakomita muzyka. Równie ważne jest to, że wychowali wielu uczniów. Dziś stanowią oni czołówkę skrzypków grających wiejską muzykę, to oni w przyszłości będą decydować o kształcie muzyki wiejskiej. Ich nagrania znajdują się na drugiej płycie.

Andrzej Bieńkowski 2012

Ostatni wiejscy muzykanci. Andrzej Bieńkowski
Autor dociera do zapomnianej, ekspresyjnej muzyki i grających ją wiejskich muzykantów. Wiedza, jakiej dostarcza – tyleż adeptowi etnografii, co miłośnikowi muzyki – jest unikatowa, tego "nie uczą w szkole", a tym bardziej w mediach, pełnych wyświechtanych stereotypów. Największą część książki stanowią jednak zdjęcia, kreślone malarskim talentem autora, w których odbija się pełne paradoksów, dzisiejsze życie pozagrobowe muzyki tradycyjnej: bieda, starość i opuszczenie miesza się tu z uznaniem i dumą, a trzeźwe, praktyczne chłopskie spojrzenie z zabobonami, aberracjami i uczuciowością.

Antoni Beksiak 2012

TESTTT