Masterklasy. W Lublinie debata o żywej tradycji

Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator Jarmarku Jagiellońskiego serdecznie zapraszają do udziału w debacie „Masterklasy – żywa tradycja”, która odbędzie się 17 listopada 2019 roku.

Spotkanie i debatę poprowadzi dr Ewa Klekot, antropolożka sztuki, posiadająca wykształcenie w dziedzinach archeologii i etnografii, zawodowo związana m.in. z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezentacje dotyczące własnych doświadczeń przedstawią twórcy: Alena Pelechová (Słowacja, pisankarka, przedstawicielka ÚĽUV – Centrum Produkcji Sztuki Ludowej), Agnieszka Jackowiak (Polska, Nomad Service) i Grzegorz Gordat (Polska, plecionkarz).

Udział w dyskusji wezmą udział m.in. dr hab. Katarzyna Smyk (Przewodnicząca Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Alicja Mironiuk-Nikolska (Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Ewa Gołębiowska (Zamek Cieszyn), Edyta Ołdak (Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie”), Paweł Onochin (Stowarzyszenie Twórców Ludowych).

Jarmark Jagielloński w Lublinie, fot. Gutek Zegier

Jarmark Jagielloński w Lublinie, fot. Gutek Zegier

Spotkanie będzie okazją do rozmowy o środowisku twórców ludowych oraz debaty na tematy związane z jego funkcjonowaniem. Uczestnicy zastanowią się, w jakim miejscu znajduje się obecnie twórczość ludowa i osoby, które się nią zajmują. W jaki sposób zmienia się podejście rzemieślników do wykonywanego przez nich zawodu oraz jakie są możliwe drogi rozwoju artystów tradycyjnych.

W trakcie spotkania i debaty poznamy zarówno punkt widzenia samych twórców ludowych, jak i etnografów oraz animatorów pracujących na co dzień z rzemieślnikami czy organizacji działających w obszarze podtrzymywania i popularyzacji sztuki tradycyjnej. Przyjrzymy się także temu, jak instytucje współpracujące z twórcami wpływają na kształtowanie kolejnych działań tego środowiska. Zapytamy przedstawicieli organizacji, jak widzą swoją rolę w tym procesie, kim według nich jest twórca oraz jakich odbiorców ma rzemiosło tradycyjne.

Skonfrontujemy i porównamy podejście opierające się na ścisłej kontynuacji i podtrzymywaniu tradycji (wzorów i technik wykonania) z postawą uwzględniającą żywe zmiany zachodzące w kulturze. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy można pogodzić zachowanie tradycji ze zjawiskiem współczesnych modyfikacji oraz będziemy dyskutować, na ile zasadne są próby kierowania tym procesem.

Jarmark Jagielloński w Lublinie, fot. Gutek Zegier

Jarmark Jagielloński w Lublinie, fot. Gutek Zegier

O projekcie:
Debata „Żywa tradycja” jest częścią programu „Masterklasy”, który ma na celu stworzenie tradycyjnym artystom i rzemieślnikom okazji do rozwoju ich umiejętności i kompetencji. Wśród zajęć zaplanowanych na jesień 2019 r. znalazły się warsztaty dotyczące budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu.

Kiedy: 17 listopada 2019, godz. 14.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Zapisy: rejestracja za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na jarmarkjagiellonski.pl. Lista miejsc ograniczona. Jeśli lista zgłoszeń przekroczy liczbę wolnych miejsc, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru uczestników debaty na podstawie informacji podanych w formularzu zgłoszeniowym. Możliwość tłumaczenia spotkania na Polski Język Migowy.

Więcej o projekcie Marsterklasy dowiedzą się Państwo ze strony www.jarmarkjagiellonski.pl