Lublin. Pograjka Po Wiśle – muzyczny wieczór z zakręconym Powiślem

Muzykanci z Powiśla

Muzykanci z Powiśla
Na skrzypcach St. Sadowski, bębnista Jan Szarek
fot. arch. Mateusza Niwińskiego

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza 18 czerwca do Lublina na muzyczny wieczór poświęcony tradycji Powiśla Maciejowickiego. W programie m.in. wystawa starych fotografii, promocja płyty Powiśle Maciejowickie, tańce polskie na dwa i na trzy, muzyka tradycyjna w wykonaniu Kapeli Powiślackiej i Kapeli Braci Dziobaków.

Powiśle Maciejowickie (południowe Mazowsze) to niewielki obszar, grupujący kilkanaście może kilkadziesiąt wiosek, słynący niegdyś z mnogości muzykantów. Do dziś zjeżdżają tam młodzi ludzie zafascynowani muzyką, o której goście dawnych wesel mówili, że wściec się można było w tańcu, a jednocześnie można się było od niej popłakać…

Szczególną role w powiślackiej muzyce odgrywała harmonia – instrument, który, kiedy dostał się w latach 30. w ręce tamtejszych czarodziejów, zrewolucjonizował wiejską muzykę. Białe, czarne albo czerwone diabelskie skrzynki z miechem wygrywają melodie, za którymi czasem ciężko uchem nadążyć i od których czasem ”aż się dziwnie robi”.

Tutaj także najdłużej w regionie bo do lat powojennych zachowała się tradycja gry na basach zwanych tu basetnią używaną później jako instrument akompaniujący w czasie wielkanocnego "chodzenia po dyngusie".

Nieliczni powiślaccy mistrzowie grają do dziś. Jednego z nich – skrzypka, basistę i akordeonistę Stefana Nowaczka, będziemy gościć tego wieczora.

Przed Pograjką odbędzie się otwarcie wystawy „Muzykanci z Powiśla”
oraz promocja płyty „Powiśle Maciejowickie”( seria In Crudo/08).

Będzie także można zobaczyć unikatowe stare fotografie z Powiśla, portrety wybitnych muzyków i śpiewaków z Lubelszczyzny i Mazowsza.

Do tańca zagrają

Kapela Powiślacka

w składzie:
Stefan Nowaczek – skrzypce
Mateusz Niwiński – skrzypce, basy
Agnieszka Niwińska – bębenek

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

w składzie:
Jan Dziobak – skrzypce
Ignacy Dziobak – basy
Edward Dziobak – bęben z talerzykiem

Czwartek, 18.06 godz. 20.00
Restauracja „Pieprz i Wanilia”, ul Rybna 9, Lublin

wstęp wolny

Kapela Powiślacka

Mateusz i Agnieszka Niwińscy muzykują wspólnie od 2005 roku. Grają melodie z okolic Kołbieli, Garwolina i tzw. powiśla Maciejowickiego oraz z zawiśla i radomszczyzny. W 2007 roku, wraz ze skrzypkiem Stefanem Nowaczkiem podjęli próbę odtworzenia najstarszego składu kapeli z okolic Maciejowic Kościuszkowskich w składzie: skrzypce (Stefan Nowaczek, Mateusz Niwiński) basy (Mateusz Niwiński,) i bębenek (Agnieszka Niwińska).

Stefan Nowaczek urodził się w 1933 roku w Podłężu koło Maciejowic Kościuszkowskich stanowiących centrum mikroregionu tzw. Powiśla Maciejowickiego. Powiśle Maciejowickie jest mikroregionem wyróżniającym się z południowo-wschodniego Mazowsza, za sprawą dużego zgrupowania muzykantów a szczególnie skrzypków, oraz charakterystycznego repertuaru archaicznych oberków śpiewanych zwanych powiślakami. Starszy brat Stefana a później sam pan Stefan Nowaczek od 7 roku życia wraz z ojcem grającym na basetni grali na wielu zabawach i porajkach w okolicach Maciejowic. Stefan Nowaczek przejął od starszych muzykantów wiele dawnych melodii, które gra do dziś. Grał on później w wielu składach lokalnych kapel wraz z harmonią, trąbką, saksofonem, tzw. dzdżazem. Sam jest także świetnym akordeonistą.

Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej

Muzycy tradycyjni młodego pokolenia. Wykonują tradycyjną muzykę taneczną z Lubelszczyzny i centralnej Polski. Grają tylko do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego. Zagrają w składzie: Ewa Grochowska (skrzypce), Edyta Piekarczyk (basy), Krzysztof Butryn (bęben z talerzykiem). Więcej o działalności grupy na: www.oberek.blox.pl

szczegóły: www.pograjka.prv.pl, www.zgstl.pl

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie
Współorganizator: Restauracja "Pieprz i Wanilia", Lublin
Pomoc: Towarzystwo dla Natury i Człowieka

TESTTT