„Kraina ludzi szczęśliwych” – premiera dokumentalnego filmu z Biskupizny

fot. materiały organizatorów

fot. materiały organizatorów

8 grudnia w Kluboksięgarni Głośna w Poznaniu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego rz Biskupizny. Spotkaniu towarzyszyć będzie wykład performatywny z udziałem wielkopolskich muzykantów i śpiewaków.

Film zrealizowany został w ramach programu "Wielkopolska: Rewolucje", którego
organizatorem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Koncepcja, scenariusz filmu oraz wykład: Antoni Beksiak, reżyseria filmu: Klaudiusz Chrostowski

Realizacja projektu będzie komplementarna wobec konwencjonalnych działań animatorskich w dziedzinie kultury ludowej, skupiających się na konkursach i przeglądach.

Twórcy filmu skoncentrują się na autentycznych, niemal intymnych sytuacjach z udziałem osobowości lokalnego życia kulturalnego, bez cenzury, lukru i festynowej atmosfery.

Bohaterów filmu poznałem w połowie lat dziewięćdziesiątych kiedy, zafascynowany muzyką dudziarską, współorganizowałem potańcówki z muzyką wsi polskiej w Warszawie (Scena "Korzenie" w Klubie Riviera-Remont). Była to grupa pełnych życia starszych ludzi, z silnym poczuciem godności i przywiązania do lokalnej kultury, którzy potrafili kreować niezwykłe, pełne absurdalnego humoru sytuacje towarzysko-artystyczne.

Wśród nich: grający rolę swoistego prominenta Jan z Domachowa Bzdęga – zbieracz folkloru, który w 1935 roku wydał książkę o miejscowych tradycjach; Marianna Majchrzak – wspaniała śpiewaczka, mówiąca z wyboru charakterystyczną gwarą; Franciszek Pecolt – dudziarz; Maria Puślednik – śpiewaczka; Antonina Jakubczak – tancerka; Piotr Kubiak – śpiewak.

Ludzie starodawni (jak ich określa wybitny znawca kultury ludowej Andrzej Bieńkowski) odchodzą, większość z tych osób już nie żyje. Wraz z Klaudiuszem przyglądamy się, jak dzisiaj, po ponad piętnastu latach, wygląda biskupiańska, zawadiacka tradycja i kim są młodzi ludzie, którzy postanowili ją podjąć.

Staramy się uchwycić ją w najbardziej żywym, naturalnym aspekcie, dalekim od typowego estradowego obrazka, odnaleźć miejsce, jakie zajmuje w życiu bohaterów. Także uchwycić zarys tożsamości Wielkopolski: czy to tylko grupa ekscentryków, czy wpisują się w gospodarny, nowoczesny wizerunek?

/Antoni Beksiak/

Wieczór rozpocznie premierowy pokaz filmu dokumentalnego (tytuł filmu zostanie ogłoszony w trakcie spotkania), który powstał według pomysłu i z inicjatywy muzykologa oraz kuratora projektów muzycznych Antoniego Beksiaka. Reżyserem jest student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi Klaudiusz Chrostowski, a opiekunem artystycznym wybitny dokumentalista Maciej Drygas.

Realizacja filmu ma pełnić funkcję komplementarną wobec konwencjonalnych działań animatorskich w dziedzinie kultury ludowej, skupiających się na konkursach i przeglądach. Twórcy koncentrowali się na autentycznych, niemal intymnych sytuacjach z udziałem osobowości lokalnego życia kulturalnego – bez cenzury, lukru i festynowej atmosfery.

W drugiej części spotkania Beksiak wraz z – między innymi – śpiewakami Piotrem Kubiakiem i Franciszkiem Jesiakiem oraz dudziarzem Krzysztofem Polowczykiem (zarazem kierownikiem Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic) przedstawią wykład performatywny dotyczący lokalnej archaicznej i oryginalnej – kultury tradycyjnej, zwłaszcza muzycznej, w której centrum znajdują się dudy.

Premierowy pokaz filmu obędzie się w Poznaniu w Kluboksięgarni Głośna, 8 grudnia, godz. 16.00-17.45 

www.wielkopolska-rewolucje.pl

TESTTT