Konkurs filmowy EtnoKadr rozstrzygnięty

10 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu na film etnograficzny.

Celem konkursu „EtnoKadr” była popularyzacja filmu etnograficznego jako nośnika obrzędowości, obyczajowości i zwyczajów tożsamych regionowi, grupie społecznej, narodowi etc. jak również edukacja społeczna.

Konkurs skierowany był do osób amatorsko zajmujących się szeroko pojętą tematyką filmową, którym bliskie są zagadnienia tożsamościowe, generujące zachowania, praktyki, które składają się indywidualny kolaż osobowościowy konkretnej grupy społecznej.

Jury w składzie – Maria Małanicz-Przybylska – antropolożka, autorka filmów etnograficznych, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, Mikołaj Smykowski – antropolog, doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ewelina Ignaszak-Stolarska – filmoznawczyni z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie po obejrzeniu 22 filmów nadesłanych na konkurs „EtnoKadr” zadecydowało o zakwalifikowaniu do ścisłego finału 11 filmów, które były zgodne z założeniami regulaminowymi. Tytuły tych filmów to – „Duff”, „Drynki”, Dzieła zebrane”, „Paweł”,
„Co im w duszy gra”, „Me som Rom”, „Ciesy mnie to – kilka słów o pasterstwie w Gorcach”, „Dźwięki miasta”, „Skłot”, „Art Ponik”, „Ja, Rogowianka”

Mając na uwadze wartość merytoryczną produkcji, sposób prezentacji tematu oraz oryginalność projektu, jury zdecydowało o przyznaniu następujących nagród, których pula wynosiła 10000 zł.

GRAND PRIX dla filmu „Paweł” autorstwa Bartosza Dominika, Karoliny Zarębskiej i Macieja Kotasińskiego. Produkcja została wyróżniona za udaną próbę sportretowania poszukiwania sensu życia i własnej tożsamości w świecie ponowoczesnym.

I NAGRODA dla filmu „Ja, Rogowianka” autorstwa Martyny Wojtkowskiej. Produkcja została wyróżniona za szczere pokazanie codziennego życia społeczności Rogowa.

II NAGRODA dla filmu „Duff” autorstwa Izabeli Chamczyk. Produkcja została wyróżniona za podjęcie nowatorskiego tematu różnic międzykulturowych i genderowych.

Jury zdecydowało o nieprzyznaniu trzeciej nagrody. Kwotę tę podzielono i przyznano dwóm filmom, zwiększając tym samym ilość wyróżnionych produkcji.

WYRÓŻNIENIE dla filmu „Ciesy mnie to – kilka słów o pasterstwie w Gorcach” autorstwa Damiana Nowaka i Ewy Piszczek. Produkcja została nagrodzona za przedstawienie trudów codzienności bacy i jego mierzenia się z niełatwą rzeczywistością.

WYRÓŻNIENIE dla filmu „Dźwięki miasta” autorstwa Elżbiety Miecznikowskiej, Gabrieli Nowak i Piotra Dąbrowskiego. Produkcja została nagrodzona za podjęcie tematu krajobrazów dźwiękowych.

WYRÓŻNIENIE dla filmu „Dzieła zebrane” autorstwa Marty Krześlak. Produkcja została nagrodzona za wrażliwość i poetyckie obserwowanie własnego otoczenia.

WYRÓŻNIENIE dla filmu „Art Ponik” autorstwa Artura Broncla, Lucyny Broncel oraz Michaliny Putek. Produkcja została nagrodzona za ciekawą opowieść o potrzebie bycia razem i obcowania ze sztuką.

Zachęcamy do śledzenia kanału “EtnoKadr” na Youtube, gdzie zamieszczone zostaną filmy, które zostały zakwalifikowane do finału.

etnokadr-2016_plakat

* Zdjęcie na górze: Kadr z filmu „Ja, Rogowianka” autorstwa Martyny Wojtkowskiej, fot. www.youtube.pl