Katowice gospodarzem europejskich Targów Muzyki Świata WOMEX 2017

Katowice będą w październiku 2017 roku gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych europejskich wydarzeń muzycznych – Targów Muzyki Świata WOMEX (World Music Expo).

WOMEX należy do ścisłej czołówki imprez o charakterze branżowym, obok MIDEM w Cannes czy Jazz Ahead w Bremie. Co roku przyciąga do jednego wybranego miasta w Europie tysiące wielbicieli world music z całego globu oraz setki artystów i przedstawicieli sektora muzycznych przemysłów kreatywnych. WOMEX to koncerty, konferencja i impreza targowa, dedykowana specjalistom, ale otwarta również dla miłośników muzyki.

Katowice będą pierwszym miastem w Polsce, w którym odbędzie się to wydarzenie.

Organizatorzy targów i festiwalu WOMEX, wybierając Katowice na miejsce przyszłorocznego spotkania, potwierdzili, że nasze miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

WOMEX jest wydarzeniem o ogromny rozmachu. W zeszłym roku w Budapeszcie brało w nich udział ponad 2 500 delegatów reprezentujących 1 500 przedsiębiorstw z 90 krajów. Na 7 scenach swoją muzykę zaprezentowało 280 artystów z 50 państw. WOMEX przyciągnął też 320 dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

W poprzedniach edycjach polską scenę muzyki folk reprezontowały grupy Chudoba, Kapela ze Wsi Warszawa, Kroke, Motion Trio, Janusz Prusinowski Trio, Vołosi, Muzykanci, Karolina Cicha & Bart Pałyga i Sutari.

Wydarzenie jest organizowane od 1994 roku. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Berlinie, Sewilli czy Kopenhadze.

Targi WOMEX w Katowicach będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki. dołączyły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Tym samym Katowice dołączyły do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Sieć Miast Muzyki łączyła do tej pory 9 ośrodków: 6 w Europie (Bolonia, Gandawa, Glasgow, Hanower, Mannheim i Sewilla) oraz 3 pozaeuropejskie (Bogota w Kolumbii, Hamamatsu w Japonii i Brazzaville w Kongo). Katowice są pierwszym Miastem Muzyki z Europy Środkowo-Wschodniej i drugim, po Krakowie (Miasto Literatury),  Miastem Kreatywnym w Polsce.

Źródło: www.katowice.eu / www.miasto-ogrodow.eu