Jeśli sierpień to Jarmark Jagielloński w Lublinie! Zobacz szczegółowy program

W dniach 21-23 sierpnia 2020 r. odbędzie się w Lublinie Jarmark Jagielloński. Warsztaty, spektakle, koncerty spotkania – zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu!

W tym roku w trosce o zdrowie wszystkich uczestników festiwalu wprowadziliśmy obowiązkowe zapisy na większość punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego. Do tej pory miłośnicy tradycji zapisywali się tylko na warsztaty, teraz rezerwacja bezpłatnych wejściówek obowiązuje także na koncerty, spektakle czy kino jarmarkowe. Zapisy prowadzone są przez internet. Wystarczy wejść na stronę jarmarkjagiellonski.pl i wypełnić formularz. Dla seniorów jest też opcja wsparcia telefonicznego przy zapisach pod numerem 81 533 08 18 – wyjaśnia Agata Fijuth-Dudek.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularzy internetowych dostępnych na stronie www.jarmarkjagiellonski.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz deklaracja dotycząca zdrowia. UWAGA! Osoby, które dostały potwierdzenie przyjęcia na warsztaty, spektakle i spotkania, są proszone o pojawienie się na miejscu ich przeprowadzania 15 minut przed godziną rozpoczęcia zajęć. W innym przypadku rezerwacja przepada, a miejsce to może zająć inna osoba. Warto jest więc być na warsztatach o czasie. Dzieci do 12 r.ż. biorą udział w zajęciach razem z dorosłymi opiekunami, którzy także uczestniczą w warsztatach.

Piątkowe i sobotnie koncerty odbywające się na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego mają odrębny regulamin. Zarezerwowaną wcześniej wejściówkę na koncert (w formie opaski) należy odebrać w dniu koncertu w punkcie wydawania wejściówek zlokalizowanym przed wejściem na Zamek Lubelski. Wejściówki na koncerty będą wydawane od godziny 14.00 do 18.45. Nieodebrane w tym czasie wejściówki wracają do puli dostępnych wejściówek. Od godz. 18.30 rozpoczynamy wpuszczanie widzów na teren Dziedzińca Zamku. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze pojawienie się na miejscu.

Każdy uczestnik wydarzeń przy wejściu zostanie obowiązkowo poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury. W przypadku stwierdzania temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, osoba taka nie zostanie dopuszczona do udziału w wydarzeniu.

Każdy uczestnik wydarzeń jest zobowiązany:
– zdezynfekować ręce przed wejściem na teren wydarzenia;
– pozostawać w bezpiecznej odległości od innych, zgodnie z wyznaczonymi przez organizatora miejscami siedzącymi;
– przed i w trakcie wydarzenia musi pozostać na wyznaczonym miejscu. Ruch pieszy dopuszczalny jest tylko i wyłącznie w przypadku konieczności opuszczenia wydarzenia;
– zakrywać usta i nos (np. maseczką lub przyłbicą ochronną) przez cały okres przebywania na terenie wydarzenia;
– uczestnicy oczekujący na wejście na wydarzenie zobowiązani są do zachowania 2 metrów odległości od innych oczekujących lub zakrywania ust i nosa.

KONCERTY

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego – repertuar Orkiestry stanowią tradycyjne melodie z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni). Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku.

Kapela Tęgie Chłopy – PREMIERA PROJEKTU. Podobno kiedyś wszystkie istoty mówiły jednym językiem – choć każda na swój sposób. Te same słowa po swojemu kłapał dziób, mełł pysk, wymawiały usta. Każdy odzywał się jak mu było wygodniej, aż w końcu różne gatunki stworzeń przestały się wzajemnie rozumieć. Nikt się tym szczególnie nie przejął, bo jednocześnie świat stał się bardziej różnorodny, a przez to ciekawszy. I okazało się, że są inne sposoby komunikacji, na przykład muzyka. Każdy śpiewał po swojemu, a jakimś cudem wszyscy się rozumieli. Słuchali się nawzajem, dzielili swoimi radościami i kłopotami, snując barwne opowieści. Najczęściej, nie wiedzieć czemu, o muzyce i muzykowaniu. Czas płynął i wszystko się zmieniało. Także i muzyka: powstawały nowe instrumenty, style gry i całe muzyczne rodzaje. W końcu każde plemię poszło swoją muzyczną drogą – skowronki i trzmiele, wilki i krowy, owce, ludzie, kaczki. Ach, warto by znowu razem pograć i pośpiewać! Ale jak to właściwie było? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi w piosenkach z dawnych czasów. Ruszyliśmy więc w najstarsze góry jakie znamy – Góry Świętokrzyskie – i przywieźliśmy stamtąd rozmaite opowieści: o językach, instrumentach, zwierzętach, roślinach i ludziach. Posłuchajcie.

WOWAKIN Trio – PREMIERA PŁYTY. WoWaKin, czyli Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak. Trzy osobowości pochodzące z różnych muzycznych światów – muzyki tradycyjnej, klasycznej i jazzu. Inspirują się polską muzyką tradycyjną, odkrywają stare i zapomniane melodie i przekazują je współczesnemu odbiorcy. Ich muzyka jest ekscytująca, porywająca, świeża. Tworzą bombę energetyczną wypełnioną niezwykle taneczną, rytmiczną muzyką i pięknymi, chwytającymi za serce melodiami. Reinterpretują muzykę centralnej Polski – Mazowsza i Małopolski Północnej. Ich siłą jest sceniczna swoboda, wigor wypływający z interakcji między muzykami, improwizacja. Podczas koncertu na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie odbędzie się premiera nowego albumu zespołu WoWaKin „Wiązanka”.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 19.00
Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Lubelskiego w Lublinie
Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy dotyczą całego wieczoru muzycznego a nie koncertów poszczególnych zespołów.

Kapela Maliszów – rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style. 

Koncert re:tradycja – produkcja Warsztatów Kultury, która każdego roku przykuwa uwagę miłośników muzyki tradycyjnej i współczesnej. Projekt zainspirowany programem Szlakiem Kolberga, kontynuuje spotkania mistrzów muzyki tradycyjnej ze znanymi publiczności artystami polskiej sceny muzycznej. Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentaliści Miguel Moon i Arkadiusz „Rogaś” Rogowski wspólnie z Angėle Bapkauskienė i  zespołem Saulaues z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli.

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 19.00
Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Lubelskiego w Lublinie
Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy dotyczą całego wieczoru muzycznego a nie koncertów poszczególnych zespołów.

Łukasz Jemioła & Drescode 

Zespół gra amerykański swing z lat 30′ i 40′ z polskimi tekstami oraz polski swing okresu przedwojennego, a wszystko z nutką ekstrawagancji. Lider projektu Łukasz Jemioła – wokalista, songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, współpracował m.in. z Włodkiem Pawlikiem współtworząc projekty: „Wieczorem” – z muzyką do poezji Józefa Czechowicza, „Mów spokojniej” – z poezją Adama Zagajewskiego czy jazz-rockowe kantaty „Myśląc Ojczyzna”. Na koncie ma płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, „Kraina Łagodności vol. 3” czy płytę współtworzoną z Wojciechem Malajkatem „Tańcobajki. Kot w butach”. Jemioła w nowym projekcie Drescode zaprosił do współpracy znajomych instrumentalistów Krzysztofa Pachlę (saksofon, klarnet) i Marcina Kowalczuka (puzon, tuba basowa).

Kiedy: 23 sierpnia, godz. 19.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Z Lasu, Mam takie ziele

Winorośl, która wysłuchuje żalów dziewczyny, koper, który pomaga ukryć się pannie przed niemiłym sercu starym narzeczonym, ziele, które sprawia, że odtrącony młodzieniec zapomni o wybrance – wiele takich obrazów znajdziemy w tradycyjnych pieśniach z Polesia. Życie mieszkańców tej krainy ciągnącej się od Polski przez Ukrainę i Białoruś aż do Rosji jest w pełni związane z przyrodą – z lasem, łąką, polem, ogrodem. Podstawą utrzymania jest tu zbieranie grzybów, jagód, żurawin, ziół. Nic więc dziwnego, że w niematerialnej sferze życia – w dawnych rytuałach, obrzędach, w wyobraźni poetyckiej, świat roślin stanowił od zawsze podstawowy element. Wierzenia związane z nocą Kupały, roślinne atrybuty weselne, to odwieczne odwołania do mocy przyrody. W koncercie usłyszymy pieśni pochodzące z Polesia z terenu Ukrainy (woj. rówieńskie i żytomierskie) oraz Białorusi (woj. brzeskie i homelskie). Będą to zarówno pieśni obrzędowe jak i należące do archaicznej, leśnej liryki. Zioła, kwiaty i chwasty będą ich głównymi bohaterami.

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

KINO

Nasze miejsce na Ziemi, reż. John Chester

Znany reżyser wraz z żoną spełnia swoje marzenie o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. Realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 21.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 16+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Upór natury reż. Jonathan Nossiter

Czworo właścicieli winnic we Włoszech prowadzi życie, o jakim zawsze marzyli. Giovanna Tiezzi i Stefano Borsa w XI-wiecznym klasztorze i winiarni w Toskanii odnaleźli sposób na uprawę winogron, owoców i wytwarzanie wina metodą, która jest zgodna z ich etruskimi korzeniami. Nie jest to łatwe zadanie, bo kontrolujący wszystko silny przemysł winiarski nakłada na nich kary za niestosowanie przemysłowych metod produkcji i dodatków chemicznych, co utrudnia im również sprzedaż wina w sklepach.

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 21.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 16+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dni na które czekamy reż. Phie Ambo

Niels jest jednym z ostatnich duńskich rolników-idealistów. Prowadzi swoje gospodarstwo w zgodzie z naturą, uwzględniając ruch planet. Produkowane przez niego towary są najwyższej jakości, a wśród odbiorców jest m.in. znana restauracja Noma. Władzom nie podoba się sposób, w jaki zarządza gospodarstwem, grożą mu wycofaniem pozwolenia na hodowlę bydła. Mężczyzna, nie mając następcy, który pomógłby mu w prowadzeniu farmy, uświadamia sobie, że dorobek jego życia się rozpada.

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa
Zapisy: Wiek uczestników: 16+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 SPEKTAKLE

Nić – opowieści z przędzy i słów, Agnieszka Jackowiak, Agnieszka Ayşen Kaim

Gdzieś niedaleko wirującego wrzeciona, obok stukającego miarowo kołowrotka, gdzieś pomiędzy kolorowymi nićmi osnutymi na krosnach, właśnie gdzieś tam czekają opowieści. Niektóre plączą się tu od dawna, inne przybyły z miejsc bardzo odległych i pojawiły się u nas przed chwilą. To opowieści pachnące jak len, miękkie jak wełna i kolorowe jak łąka. To historie, które można uprząść, utkać, ubarwić i usłyszeć. Od pierwszej do ostatniej nici.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Dla dzieci. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

O muzyce między drzewami, Mozaika

Zapraszamy dzieci do wspólnej podróży po lesie, który okaże się wiernym słuchaczem naszego bohatera, Jantoszka. Tak, słuchaczem, gdyż Jantoszek lubił grywać w lesie i dla lasu, a pewnego dnia las postanowił mu się odwdzięczyć i oddźwięczyć… Jak ta przyjaźń się rozwinęła? I jak to się stało, że Jantoszek opuścił las z instrumentami tak licznymi, że mógł założyć kapelę? Zapraszamy do wspólnego zanurzenia się w muzykę tradycyjną, która będzie prowadzić nas leśnymi, zielonymi ścieżkami.

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Dla dzieci. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Opowieści Wielkiej Drogi, Mozaika

Byli wędrowcami od zawsze, w podróżach zbierali obrazy, pieśni i opowieści. Zawędrowali też do Polski i mieszkają tutaj już od 600 lat – Romowie. Poznając obyczaje tego wędrującego narodu, wyruszymy w muzyczną podróż śladami jednej z romskich opowieści osnutej wokół zielarki oraz zbieranych przez nią ziół… A to wszystko na kilka dni przed świętem Ederlezi. Co to za święto i jaki ma związek z ziołami oraz co przydarzy się naszej zielarce…? Tego wszystkiego dowiemy się, wędrując wspólnie ścieżkami romskich opowieści.

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Dla dzieci. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Senjawazabawa, Katarzyna Szurman, Agata Harz, Paula Kinaszewska

W oparciu o starodawne kołysanki i słowa archaicznych dziecięcych zabaw, autorki koncertu zabierają nas w muzyczną, wielowymiarową podróż po krainie snu. Wędrują od momentu zaśnięcia do chwili przebudzenia, z Polski przez Afrykę na wyspy Trobriandzkie, od oryginalnych źródłowych tekstów i melodii do minimalistycznej, transowej audiosfery stanu przejścia. Wykorzystując niezwykłe, bogate instrumentarium, na które składają się polskie instrumenty ludowe, takie jak skrzypce, basy, harmonia, ale też niezwykłości jak polifon, trąbkoskrzypce czy przedmioty codziennego użytku, podkreślają wagę śpiewu, głosu, który jest tu niezaprzeczalnym przewodnikiem. Dźwiękom towarzyszy projekcja starych portretowych fotografii przedstawiających dzieci i zabawki, oraz utworzonych z nich kalejdoskopowych kolaży. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 21.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 18+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zioła na Jarmarku Jagielloński, fot Piotr Łozowik

WARSZTATY

Ale ziółko!

Nawiązując do przewodniego tematu tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego zapraszamy dzieci do uczestnictwa w zajęciach, podczas których pochylimy się nad tematem zielarstwa, pracy twórczej, świata bajek, a także zdrowia, odporności, wszystko w nawiązaniu i w ścisłym związku z polską muzyką, sztuką i kulturą tradycyjną. Chcemy, aby poprzez warsztaty dzieci zagłębiły się w fascynujący świat roślin leczniczych i użytkowych, zobaczyły je na nowo z inną uważnością, a jednocześnie znalazły dla siebie przestrzeń dobrej zabawy w świecie bajek, opowieści i pracy twórczej. Warsztatom będą jak co roku towarzyszyły starodawne zabawy, wyliczanki oraz muzyka „na żywo” na różnych instrumentach tradycyjnych, w tym skrzypcach, basach, bębenku i barabanie. Uczestnicy poznają wyjątkowy instrument strunowy, jakim jest suka biłgorajska

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 11.00 oraz 13.30, 22-23 sierpnia (sobota, niedziela), godz. 10.00 oraz 12.30
Gdzie: Błonia pod Zamkiem
Zapisy: Wiek uczestników: 6-11 lat. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.Tablice zielarskie

Warsztaty, w czasie których uczestnicy wykonają tablice zielarskie. We wstępie prowadząca, Joanna Sucholas, opowie o zbieraniu i oznaczaniu roślin, wytłumaczy jak korzystać z atlasów ziół, książek zielarskich i kluczy do oznaczania roślin. Następnie uczestnicy wykonają trójwymiarowe, pachnące tablice przedstawiające poszczególne rośliny.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 13.00 oraz 16.00
Gdzie: Krużganki Klasztoru oo. Dominikanów
Zapisy: Wiek uczestników: 18+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ziołotwórcy

Warsztaty etnograficzne dla dzieci prezentujące opowieści o cudownym i nadziemskim pochodzeniu ziół i ich zastosowaniu w magii ludowej i codziennym życiu. Po gawędzie etnograficznej wspólnie z dziećmi wykonamy karty magicznego zielnika, które pozwolą na uruchomienie wyobraźni i fantazji twórczej i będą okazją do stworzenia  własnej opowieści „ziołotwórcy”. Uruchom własne zdolności kreacji świata! Bądź „ziołotwórcą”.

Kiedy: Klasztor oo. Dominikanów, Sala Unii
Gdzie: 21 sierpnia (piątek), godz. 16.00 oraz 17.30
Zapisy: Wiek uczestników: 6-12 lat. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ziołowe korony

W trakcie warsztatów dzieci zapoznają się z przygotowanymi przez prowadzącą, Joannę Sucholas, ziołami, kwiatami i gałązkami. Będą mogły je obejrzeć, dotknąć i powąchać.

Staną się one także materiałem do stworzenia swojej własnej albo przeznaczonej dla kogoś roślinno-ziołowej korony. Praca manualna będzie także pretekstem do rozmowy o roślinach, a gotowe prace będą mogły być dumnie i po królewsku prezentowane podczas przechadzek uliczkami Lublina!

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 12.00 oraz 14.30
Gdzie: Krużganki Klasztoru oo. Dominikanów
Zapisy: Wiek uczestników: 6-10 lat. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Przedmiotem pracy będą zapomniane już pieśni, znane jedynie z pochodzących sprzed 60 lat nagrań urodzonych na przełomie XIX i XX w. utalentowanych śpiewaczek z Orchówka, Wyryk czy Osowy. Główną przewodniczką po tym zapomnianym świecie będzie pani Maria Kałużna z Orchówka, urodzona w 1894 roku, której ogromny repertuar i osobowość utrwalone na archiwalnych taśmach z zasobów Pracowni „Archiwum Etnolingwistyczne” Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej były inspiracją do tego projektu. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Szokaluk-Gorczyca. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 17.00, 23 sierpnia (niedziela), godz. 15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5, Sala Medialab, I piętro
Zapisy: Wiek uczestników: 16+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty tworzenia wianków oplatanych suszonymi roślinami

Pani Janina Wadowska jest mistrzynią wykonywania ozdób ze słomy i suchych kwiatów, na co dzień zajmuje się także uprawą roślin, które później wykorzystuje w swoich pracach. Twórczyni przekaże uczestnikom swoje doświadczenie i pokaże, jak wykonać wianek na podkładzie ze słomy, który jest następnie dekorowany suszonymi kwiatami.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 10.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 18+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty wycinanki opoczyńskiej

Jedną z wielu umiejętności, które posiada pani Zofia Pacan, jest wykonywanie wycinanek opoczyńskich. Twórczyni pokaże, w jaki sposób wykonuje się te jednokolorowe, misterne ozdoby.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 10+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty rzeźby w drewnie

Pod okiem pani Agnieszki Głuszek-Nowickiej uczestnicy warsztatu poznają podstawy pracy w drewnie, które są niezbędne do tego, by zajmować się rzeźbą. Twórczyni oprze się nie tylko na wieloletnich doświadczeniach własnych, ale także na wiedzy przekazanej jej przez ojca, Adama Głuszka, który był uznanym rzeźbiarzem tradycyjnym.

Kiedy: 21 sierpnia (piątek), godz. 13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 18+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty budowy prostych instrumentów pasterskich

Doświadczeni muzycy i lutnicy, Przemysław Ficek i Marcin Blachura zaproszą uczestników do poznania świata prostych instrumentów pasterskich, które występują m.in. na terenie Beskidu Żywieckiego.

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 10.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 10+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty wykonywania kwiatów polnych z bibuły

Polne kwiaty znajdziemy nie tylko na łące, ale także na warsztatach pani Aleksandry Zawackiej. Twórczyni pokaże uczestnikom, jak za pomocą bibuły stworzyć rośliny łudząco podobne do tych, które rosną wokół nas.

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 6+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty plecionkarstwa z rogożyny

Plecionkarstwo to nie tylko wiklina. Pani Stefania Suchora pokaże uczestnikom warsztatów, jak samodzielnie wykonać kosz ze szczególnego materiału – rogożyny, czyli pałki wodnej.

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, II piętro
Zapisy: Wiek uczestników: 18+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty wykonywania bukietów z ziół, suszonych kwiatów i zbóż

Pani Wiesława Kucharzyk wykonuje zarówno ozdoby ze słomy, jak i z suchych kwiatów. Te ostatnie elementy zostaną wykorzystane podczas warsztatu tworzenia ziołowo-zbożowych bukietów, które w niektórych regionach nazywane są równiankami i po poświęceniu w dniu Matki Boskiej Zielnej miały chronić dom od złego oraz zapewniać dobre plony na przyszły rok.

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 10.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 10+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty malowania drewnianych zabawek

Podczas warsztatu najmłodsi uczestnicy Jarmarku spróbują swoich sił w ozdabianiu drewnianych zabawek, które wyszły spod rąk pana Piotra Mentla. Charakterystyczne dla tradycji stryszawskich ptaszki i koniki będą czekały na pomalowanie w wybrane przez dzieci wzory.

Kiedy: 23 sierpnia (niedziela), godz. 12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio
Zapisy: Wiek uczestników: 5+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

POZOSTAŁE

Gawęda etnograficzna, W rajskim ogródeczku, Łukasz Ciemiński

Przez wieki ikonografia chrześcijańska ukazywała Królestwo Niebieskie jako rajski ogród. Jego śladów, tu na ziemi, szukał lud polski każdego dnia. Szukał, by „boże drzewko”, „pantofelki Matki Boskiej” i „ziele świętego Jana” koiło, goiło i leczyło. O zielniku domowych świętych, o rajskim pochodzeniu ziół i kwiatów podczas gawędy z historykiem sztuki i etnografem z grudziądzkiego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

Kiedy: 22 sierpnia (sobota), godz. 15.00
Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów
Zapisy: Wiek uczestników: 18+. Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Atelier fotograficzne, Roman Krawczenko

Zapraszamy do podróży w czasie! Jeśli chcecie Państwo poczuć się jak w dawnym atelier fotograficznym, zachęcamy do odwiedzenia pracowni naszego fotografa, która będzie znajdowała się na Placu po Farze. Pan Roman Krawczenko przygotuje Państwa do wykonania niecodziennego zdjęcia. Tłem fotografii będą tradycyjne pasiaki oraz akcesoria rodem z czasów, o których przypominają nam dziś już tylko portrety odnajdowane w albumach i szkatułkach naszych (pra)dziadków.

Kiedy: 21-23 sierpnia (piątek-niedziela), godziny wejść co 20 minut w przedziałach od 11.00-13.00 i 15.00-18.00
Gdzie: Plac po Farze
Zapisy: Zapisy na wydarzenie rozpoczną się 12 sierpnia za pomocą formularza on-line. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk

Partnerzy: Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskie Radio, Ústredie ľudovej umeleckej výroby (Słowacja), Muzeum Iwana Honczara (Ukraina), Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zaharia.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Polonia, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Weranda Country, Sielskie Życie, Kultura Enter, travel.lovePoland, KulturaLudowa.pl, MuzykaTradycyjna.pl

www.jarmarkjagiellonski.pl