Ilustrowana księga łemkowskich przysłów

Polecamy Państwu książkę pt. „Ilustrowana księga łemkowskich przysłów”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Stara Droga. Autorką książki jest Anna Wirchniańska  Łemkini z Beskidu Niskiego, a ilustracje do niej wykonał Daniel de Latour.

„Ilustrowana księga łemkowskich przysłów” to wydawnictwo prezentujące tradycyjne przysłowia Łemków − grupy etnicznej żyjącej od wieków w Beskidzie Sądeckim i Niskim. Polsko-łemkowska publikacja zawiera przysłowia, które zapamiętała z dzieciństwa i przez lata zbierała Anna Wirchniańska z Gładyszowa.

Nieodłącznym walorem publikacji są wyjątkowe ilustracje Daniela de Latour, które w subtelny sposób wykorzystują elementy i motywy zaczerpnięte z łemkowskiej kultury.

Książka z pewną nutą humoru ukazuje ludową mądrość, uniwersalną i wciąż aktualną dla współczesnego człowieka.

Ilustrowana księga łemkowskich przysłów

Ilustrowana księga łemkowskich przysłów, fot. Drukarnia Akapit, Lublin

„W Ilustrowanej księdze łemkowskich przysłów znajdziemy stare, łemkowskie przysłowia zebrane przez regionalistkę Annę Wirchniańską z Gładyszowa. Są to zarówno przysłowia dotyczące pór roku, konkretnych miesięcy, ale też takie, które dotyczą ludzkich przywar, emocji, pewnych zasad życia społecznego. Przysłowia pani Ania pamięta ze swojego domu rodzinnego, jest ona Łemkinią i zapamiętała wiele tych przysłów ze swojego dzieciństwa. Ma ona dar do zapamiętywania i łączy te wszystkie rzeczy w całość – mówiła w “Kiermaszu pod kogutkiem” Marta Graban-Butryn.

Więcej o książce można posłuchać w audycji radiowej Jedynki Kiermasz pod kogutkiem.

* * *

Ilustrowana księga łemkowskich przysłów
Anna Wirchniańska, Daniel de Latour
Język: łemkowski / polski
Liczba stron: 64
ISBN 978-83-949155-3-7

Książka dostępna na stronie www.staradroga.com