II Festiwal Produktu Lokalnego w Nałęczowie

31 lipca br. od godz. 14.00 na skwerze przy ul. Lipowej w Nałęczowie odbędzie się druga edycja Festiwalu Produktu Lokalnego, którego organizatorem jest Lokalna Grupa Działania (LGD) „Zielony Pierścień”.

Celem Festiwalu jest promowanie lokalnej twórczości z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego z obszaru 11 gmin z Lubelszczyzny (Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn) należących do LGD.

Podczas imprezy lokalni wytwórcy będą promować na ponad 30 stoiskach swoje wyroby rękodzielnicze, kulinarne oraz usługi. Na stoiskach będzie można degustować lub kupić lokalne potrawy oraz wina z nadwiślańskich winnic.

Twórcy rękodzieła będą prezentować i sprzedawać m.in. tradycyjne wyroby tkackie, wyroby z wikliny, wyroby hafciarskie i szydełkowe, wyroby ceramiczne, kwiaty z bibuły, sękate dzbany, bukiety, stroiki, drewniane rzeźby, plecionki ze słomy.

Ponadto w programie przewidziana jest prezentacja z udziałem publiczności m.in.: tkania na tradycyjnych warsztatach tkackich, przędzenia lnu, toczenia glinianych naczyń na kole garncarskim, tworzenia pamiątek z masy solnej, tradycyjnego ubijania masła z degustacją, technik malowania porcelany, rzeźbienia w drewnie na żywo, tworzenia bukietów oraz jazdy na nietypowych rowerach.

Najwytrwalsi uczestnicy będą mogli zdegustować „parzybrodę” – lokalny przysmak, który zostanie przygotowany podczas Festiwalu w wielkim kotle przez „Wojciechowskie Arianki” z Wojciechowa.
Na scenie swoją twórczość prezentować będą wyłącznie lokalni artyści, w tym m.in. Kapela Wojciechowska, Orkiestra Dęta z Kurowa, Zespół „Kalina” z Markuszowa oraz Zespół Biesiadny „Dwa Księżyce” z Kazimierza Dolnego.

Festiwal to także świetna okazja do spotkania z lokalnymi twórcami, którzy o swoich pasjach mówić będą na dużej scenie oraz przy swoich stoiskach.
LGD na swoim stoisku promować będzie „turystykę odkrywców” z wyprawą po skarb oraz projekt, który stworzy nowy produkt turystyczny – sieć pętli rowerowych o długości 500 km dostępną dla turystów od czerwca 2012 r.

Festiwal zakończy uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród przyznanym wytwórcom/producentom najciekawszych i najbardziej charakterystycznych dla obszaru LGD produktów lokalnych w sześciu kategoriach: (1) sztuka/rękodzieło, (2) produkt spożywczy, (3) produkt usługowy, (4) zespół regionalny, (5) wydarzenie/impreza oraz (6) pamiątka turystyczna.

Patronat medialny KulturaLudowa.pl

Więcej informacji o imprezie znaleźć można na  www.zielonypierscien.pl

TESTTT