Gala podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa

19 listopada 2019 roku w Warszawie odbędzie się gala wieńcząca 27. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa „POLSKI SPLOT”. Podczas wydarzenia rozdane zostaną wyróżnienia dla zaangażowanych w promowanie dziedzictwa kulturowego Polski w ramach EDD.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zdecydował się na zorganizowanie ceremonii by podkreślić znaczenie
zaangażowania i podziękować za nie tym, którzy wykazali się inicjatywą i włączyli się w obchody tegorocznego święta otwartych zabytków.

Podczas uroczystości zostaną więc uhonorowani organizatorzy najciekawszych wydarzeń odbywających się w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Z każdego województwa zostanie wyróżnionych aż pięciu popularyzatorów dziedzictwa kulturowego w Polsce. Galę uświetni występ zespołu Mikromusic.

Ideą towarzyszącą Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Każdego roku EDD posiadają inną myśl przewodnią – motywem tegorocznej edycji był „POLSKI SPLOT”. Hasło to nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców.

Europejskie Dni Dziedzictwa to doroczne święto otwartych zabytków, w które włączają się instytucje oraz społeczne organizacje edukacyjne i kulturalne z całej Polski. Przez 2 weekendy września we wszystkich województwach można było wziąć udział w ponad 700 wydarzeniach kulturalno-edukacyjnych, mających miejsce w około 400 miejscowościach w Polsce.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego początki sięgają 1991 roku. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty, czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Uroczysta gala podsumowująca wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godzinie 18:00 w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego przy ulicy Stefana Czarnieckiego 51 w Warszawie.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie www.edd.nid.pl

* Zdjęcie główne: Międzypokoleniowe heklowanie na łące w Koniakowie, fot. Daniel Franek