Festiwal Folkowisko – Wesele 2022

To już zaraz, za chwilę! Od czwartku w Chutorze Gorajec rusza Festiwal Folkowisko.

Koncerty na dużej scenie, w stodole i spontaniczne granie po krzakach. Muza od słowiańskiego rock’n’rolla po pieśni obrzędowe. Dużo radości i szaleństwa – bo bez tego żyć się nie da – ale też dużo skupienia, kameralnych spotkań i namysłu nad tym gdzie żyjemy i jak żyjemy. Jarmark Cudów, na którym będzie można zachwycić się i nabyć wyjątkowe rzeczy. Rozmowy, spotkania, warsztaty. To wszystko już niedługo, dla was i z wami. Świecie, świecie, zapraszamy cię na WESELE do Gorajca w dniach 14-16 lipca!

WESELE

Tegoroczna edycja Folkowiska odbywa się właśnie pod tym hasłem – i nie bez powodu. Po pierwsze festiwal wraca do swoich korzeni, czyli rocznicy i powtórki wesela jego pomysłodawców – Marcina i Mariny Piotrowskich. Po drugie, w tym roku podczas Folkowiska weźmiemy was wszystkich na prawdziwe, najprawdziwsze wesele! I to trzydniowe. Będziemy świętować ślub Arka Szałaty i Kasi Chodoń, i wspólnie przejdziemy cały obrzęd tradycyjnego wesela ze wszystkimi jego elementami – podkreśla Iwona Pawelec-Burczaniuk z Ekipy Folkowiska. To być może jedyna taka okazja i największe tradycyjne wesele, jakie możecie sobie wyobrazić. W tym roku gośćmi weselnymi (poza uczestnikami,
których w tym roku będzie około tysiąca) będą fantastyczni muzycy, rękodzielnicy, budowniczowie instrumentów, pisarze i twórcy wszelkiej maści, ludzie z różnych światów i środowisk – bo Folkowisku od zawsze zależy na spotkaniach, na tworzeniu nowych kooperatyw i sieci połączeń między ludźmi i organizacjami.

MUZYKA

Wśród tegorocznych gwiazd Percival i Joryj Kłoc, ale zagra też Kapela Brodów, Tadirindum, Daj Ognia, Nicponie i Tęgie Chłopy, i zaśpiewają też roztoczańskie Niezapominajki, Stokrotki i Galicjanki. Wśród opowiadających o literaturze spotkacie Andrzeja Stasiuka i Monikę Sznajderman. Uruchamiamy też Żywą Czytelnię, czyli osobiste spotkania z ludźmi, którzy opowiedzą wam o różnych niezwykłych rzeczach (od ekologii po sytuację na Białorusi), a wy będziecie mogli zapytać o co chcecie – opowiada koordynująca projekt Daria Kuszlik.

WARSZTATY

Będą warsztaty śpiewu i gry na instrumentach, a także rękodzielnicze: ceramiczne, szydełkowe, introligatorskie, dużo tradycyjnych atrakcji w Dzieciowiosce dla najmłodszychi z ekipą Kukaj Kukawko – wszak co czwarty festiwalowicz jest dzieckiem. Będzie nauka języka migowego – bo to ważna część języka polskiego. No i potańcówki do rana. Wyśpijcie się na zapas, bo spania nie będzie, jak zwykle. Karnety festiwalowe w promocyjnej cenie schodzą jak ciepłe bułki, więc warto się pospieszyć (www.folkowisko.pl). A nie zapomnijcie o tym, że dbamy o naturę – dlatego zachęcamy do skrzykiwania się na wspólne dojazdy, korzystania z lokalnych zasobów (jedzenie i noclegi) oraz do zabierania ze sobą własnych naczyń.

HISTORIA

To już dwunasta edycja tego wyjątkowego festiwalu, odbywającego się nieprzerwanie w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec. W każdym roku Folkowisko porusza inną tematykę, jak jednak podkreśla pomysłodawca festiwalu Marcin Piotrowski – wszystko kręci się wokół kultury tradycyjnej, z niej czerpiemy i ją chcemy przekazywać dalej, nadając jej czasem nowe formy i brzmienia. Odwołujemy się jednak zawsze do korzeni. Dotychczas odbyły się festiwal pod hasłami: kultura żydowska, wielka wędrówka czy kultura jest babą.

W tym roku Festiwal Folkowisko odbędzie się w dniach 14-16 lipca w Gorajcu.

Wszelkie informacje dotyczące festiwalu znajdziesz na stronie www.folkowisko.pl