Festiwal Architektury Drewnianej „Drzewo i Sacrum”

Festiwal Architektury Drewnianej „Drzewo i Sacrum”

Festiwal Architektury Drewnianej „Drzewo i Sacrum”

Już za 10 dni rusza Festiwal Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum". To pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane tradycyjnej architekturze drewnianej na Podlasiu. W programie Festiwalu przewidziano warsztaty, otwarte wykłady i spotkania, wizyty studyjne, wernisaż wystawy oraz panel dyskusyjny. A wszystko to w urokliwej scenerii miejscowości Szczyty-Dzięciołowo (gm. Orla).

Pierwsza edycja imprezy odbędzie się w dniach 16 – 23 sierpnia 2014 r. w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach – Dzięciołowie. Festiwal jest wspólną inicjatywą „SZCZYTY” – Związku na rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej oraz Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Przedsięwzięcie jest kontynuacją działań podjętych w ramach Podlaskiego Szlaku Kulturowego Drzewo i Sacrum.

Realizując Festiwal chcemy stworzyć wydarzenie, które przyczyni się do promocji drewnianej architektury – dziedzictwa kulturowego Podlasia, oraz na trwale zaznaczy się na mapie kulturalnej województwa. W ten sposób wzbogacimy Podlaski Szlak Kulturowy „Drzewo i Sacrum” o ciekawe działanie – święto drewnianej architektury, podczas którego powstawać będą instalacje/obiekty inspirowane dziedzictwem kulturowym naszego regionu. 

Punktem wyjścia dla pierwszej edycji Festiwalu będzie „odbudowa”  w Szczytach-Dzięciołowie Pawilonu wystawowego inspirowanego drewnianą architekturą Podlasia wg projektu Agnieszki Kacprzak i Łukasza Szczepanowicza. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Pawilon będzie dalej istnieć i spełniać swoją funkcję w tak pięknej przestrzeni Podlasia. Uważamy, że jest to bardzo dobra inicjatywa – sposób  na „przedłużenie życia” tradycji drewnianego budownictwa i rozpowszechniania w kreatywny sposób wiedzy o regionie. Marzy nam się organizacja corocznego festiwalu, w ramach którego młodzi projektanci będą mieli szanse realizować zadania odpowiadające lokalnym potrzebom. Organizacja takiego wydarzenia brzmi jak ciekawe wyzwanie – powiedziała Agnieszka Kacprzak.

Warsztatom towarzyszyć będzie seria wykładów oraz wizyty studyjne. Odbędą się spotkania zarówno z lokalnymi twórcami, etnografami, jak i osobami zawodowo zajmującymi się tematyką architektury drewnianej. Swój udział w imprezie potwierdzili m.in. członkowie białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP oraz wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, a swoją wiedzą i doświadczeniem imprezę wspomagać będą pracownicy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Białostockiego Muzeum Wsi, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Finałem ponad tygodniowego święta architektury drewnianej będzie wernisaż Pawilonu połączony z panelem dyskusyjnym nt. możliwości wykorzystania drewnianej architektury ludowej we współczesnym budownictwie.

Festiwal Architektury Drewnianej "Drzewo i Sacrum" 2014 to wydarzenie, podczas którego wszyscy entuzjaści drewnianej architektury znajdą coś dla siebie. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.szczyty.org oraz www.facebook.com/szczyty.

ORGANIZATORZY:
„SZCZYTY” – Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej
Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego

SPONSORZY:
UNIBEP S.A.
Hoop Polska Sp. z o.o.

PARTNERZY:
PROJEKTSTART
Gmina Orla
Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Agencja Reklamowa VEKTOR

PATRONI:
SARP Oddział w Białymstoku
Wydział Architektury Politechniki Białostockiej
Gazeta.pl Białystok
TVP Białystok
Polskie Radio Białystok
portal Foorni.pl
portal Mapa Kultury.pl / Narodowe Centrum Kultury
miesięcznik Architektura Murator

Kontakt do organizatorów:
SZCZYTY – Związek na Rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej
Szczyty-Dzięciołowo 5, 17-106 Orla, www.szczyty.org
e-mail: centrum.szczyty@gmail.com, tel. 506-428-011

TESTTT